Rüyada Karanlık görmek ne demek? İslami ve Dini Anlamı

Rüyada karanlık görmek ne anlama gelir, neye işarettir? İslami ve dini kaynaklardan yorumu. Alimlerin esrarlı tabirleri ile rüyanızın ilmi manasını okuyun.

Rüyada Karanlık görmek ne demek? İslami ve Dini Anlamı

Birçok kişinin merak ettiği ve genellikle anlamlandıramadığı rüya konularından birisi de karanlık görmek rüyada ne anlama gelir konusu. Bilhassa farklı zamanlarda sık sık görülen bu rüya bazen korku ama bazen ise çok başka anlamlar taşıyabiliyor. Özellikle rüyanın görüldüğü yer ve zamana göre hayra mı yoksa şerre mi yorulacağı çok fazla değişebiliyor.

Rüyada Karanlık Görmek Ne Anlama Gelir?

Birçok alimin tabirine göre rüyada zifiri karanlık görmek insanın sevdiği bir kişi ile yaşadığı kırgınlık veya kavgaya işarettir. Rüyada karanlık veya bulanıklık normal gitmesi gereken bazı olayların ters gitmesi veya bozulması anlamına gelir. Karalık rüyalar iş yerinde sıkıntılı zamanlar geçirileceğine, aile ilişkilerinin bozulacağına veya yakın bir dost ile kırgınlık yaşanacağına dalalet olabilir. BU rüyayı gören kişilerin ikili ilişkilerinde daha sakin ve sabırlı olması düşünmeden konuşmaması ve kalp kırmamaya dikkat etmesi önemlidir.

Rüyada Karanlıkta Kaybolmak

İbn-i Sirin (r.a) rüyada kaybolmayı uhrevi dünyada ve maneviyatta arayış içinde olmak olarak yorumlamıştır. Karanlıkta kaybolmak bir nevi benlik arayışı ve itikadı sorgulayıcı manada ele alınır. Karanlıkta kaybolan kişi kendisine bir yol arayışı içindedir. Burada muhtemel olarak kişi etrafından ve çevresinden etkileniyor da olabilir. Bu rüya aslında itikat ve iman sorgulayıcı bir rüyadır. Bu rüyayı gören kişi imanını kuvvetlendirecek yoları denemeli, günahları varsa tövbe etmeli ve imanından asla şüphe etmemelidir. Birçok alim bu rüyayı hayra da yorar. Bu rüya aslında kişi için bir uyarıcı niteliktedir. Rüyanın görülmesi kişiyi dünyevi gayelerden uzaklaşmaya, maddiyata daha az önem vermeye ve manevi dünyanın kapılarını aralamaya zorlar. Bu açıdan karanlıkta kaybolmak aslında insanı maddi zevklerden ve düşkünlüklerden uzaklaşmaya da çağırır.

Rüyada Karanlıkta Yol Aramak

Rüyada karanlıkta yol aramak esas itibariyle insanın içinde bulunduğu zor durumdan çıkmaya yakın olduğunu gösterir. Karanlıkta yol aramak aslında yol aramaya başlamış olmaktır. Dolayısıyla bu rüyayı görmek aranan yolun yakın zamanda bulunacağını gösterir. Diğer yandan rüyada karanlık yol görmek ise İmamı Gazali (r.a) tabirine göre Allah tarafından kişiye gösterilmiş bir yoldur ancak karanlık olmasının sebebi başlamasının biraz cesaret ve sabır gerektirmesi sebebiyledir. Karanlık yolların sonu isse mutlaka ferah ve aydınlıktır. Emek olmadan başarı ve mutluluk elde edilemez. Bu rüyayı görene aslında amaçladığı şeyleri elde etmek için sabır ve emek harcaması gerektiği anlatılmakta ve gereken emeği harcarsa mutlaka gayesine ulaşılacağını ima edilmektedir.

Rüyada Gökyüzünü Karanlık Görmek

Rüyada gökyüzünü karanlık görmek genellikle kötü bir haber göstergesidir. Bu sağlıkla ilgili bir haber olabileceği gibi iş ile ilgili bir haber de olabilir. Burada söz konusu haberin illa ki rüyayı gören kişi ile ilgili olması gerekmez. Bu haber rüyayı görenin çok sevdiği ve yakın olduğu birisi ile de alakalı olabilir. Karanlık gökyüzü aynı zamanda üzüntü ve kedere de işaret eder. Bu rüya yaşanacak bir üzüntünün habercisi de olabilir. Birçok alime göre rüyada karanlık hava görmek kötü bir haber alınacağı anlamına gelir. Diğer yandan bu haber kötü olmasına rağmen hayırlı bir durum da olabilir. Örneği bir kişi almak istediği bir arabayı o an alamayabilir ve buna üzülebilir ancak şüphesiz ki geleceği ve gerçek hakikati tek bilen Allah bunda mutlaka bir hayır vesile eder. Tüm bu yorumların aksine rüyada karanlık gece görmek Cabir ül Magribi (r.a) tabirine göre saflık ve temizlik göstergesidir. Zira gece zaten karanlıktır ancak kapkaranlık gece aslında puslu ve sisli bir geceden çok daha berrak ve iyidir.

Rüyada Karanlıkta Korkmak

Rüyada karanlıktan korkmak birçok kişinin başına gelen bir rüyadır. Birçok din alimine göre rüyada karanlıkta korkmak iki şekilde hayra veya şerre yorulabilir.

  • Rüyada karanlıktan korkarak uyanan kişi için bu rüya çok hayırlıdır. Uyanmak feraha ermek ve kişinin rüyada kötü her ne gördüyse başına gelmeyeceğine işaret eder.
  • Rüyada karanlıktan korkan ancak uyanamayan kişi için ise böyle bir rüya görmek karşısına çıkabilecek bazı mühim tehlikelere işaret eder. Bu rüyayı gören kişi son derece dikkatli olmalı ve bilhassa yakın ilişkilerinde ve maddiyatla ilgili konularda karar verirken tekrar tekrar düşünmelidir.

Başka bir şekilde rüyada karanlık ev görmek hane içinde huzursuzluk ve sıkıntı anlamına gelir. Esas itibariyle bu bir uyarıdır. Rüyayı gören kişi aile harcamalarına, aile içindeki ilişkilere ve davranışlarına dikkat etmeli. Tabiri caiz ise bu rüyayı gören kişi adımlarını sağlam atmalıdır.

Rüyada Aniden Karanlıkta Kalmak

Bir çok alimin ortak görüşüne göre rüyada karanlık görmek karanlıkta kalmak birden ters gidebilecek işlere alamet gösterilir. Câferi Sâdık (r.a) da rüyada aniden karanlık kalmak ters gidecek bazı olayların belirtisidir demiştir. Bu rüyayı gören kişi iş hayatı veya özel yaşamı ile ilgili alacağı kararlarda özellikle dikkatli olmalıdır.

Rüyada Karanlık Bir Oda Görmek

Rüyada insanın kendisini karanlık bir odada görmesi manevi açıdan yalnız kalmış olduğuna işarettir. Karanlık bir odada kalmak diğer yandan kişinin önemli bir karar arifesinde olduğunu gösterir. Bu rüyayı gören kişi yakın zaman içinde kendisiyle ilgili önemli bir karar verecek ve bu karar hayatının kalanı için çok önemli gelişmelere gebe olacaktır. Diğer yandan rüyada karanlık odada birini görmek ise o kişi hakkında rüyayı gören kişi tarafından alınacak önemli bir karara işaret eder. Bu alınacak karar muhtemelen hem görülen kişiyi hem de rüyayı gören kişiyi etkileyecek bir karar olacaktır.

Rüyada Karanlıkta Sevdiği Birini Görmek

Sıkça görülen bir rüyada rüyada karanlıkta birini görmek şeklinde gerçekleşen rüyadır. Karanlıkta insanın sevdiği birisini görmesi o kişi için endişelenmesi ve o kişinin fazla üzerine titremesi anlamına gelir. Bu rüya aynı zamanda insanın sevdiği kişiye karşı olan kaybetme korkusu olarak da açıklanabilir. Karanlıkta sevdiğini gören kişi sevdiği kişiye kavuşamama korkusu da yaşıyor olabilir.

Rüyada Karanlıkta Ses Duymak

Rüyada karanlıkta ses duymak hiç bilinmeyen ir yerden gelecek bir habere işarettir. Bu rüya İmamı Nablusi (r.a) yorumuna göre bazen insanın hiç bilmediği bir hastalığının oryaya çıkabileceği şeklinde yorumlanmıştır. Karanlıkta duyulan ses şayet tanıdık bir ses ise bu durumda bu haber çok yakın birisinden alınacaktır anlamına gelir.

Rüyada Karanlıkta Yürümek

Rüya tabirlerine göre rüyada gece karanlıkta yürümek genellikle cesaret göstergesi ve korkusuzluk anlamına gelir. Gece belirsiz bir karanlıkta tek başına yürüdüğünü gören kişi gaiple ilgili bazı haberler ve bilgiler almaya vakıf olmuş anlamına gelir. Bu rüyayı gören kişiler bilhassa kâmil insanlardır ve bazı durum ve olayların esrarı onlara herkesten önce görünecektir. Karanlıkta yolunu bulan kişi ise tam anlamıyla bazı özel ilim ve bilgilere mazhar olabilir durumadır. Karanlıkta yürümek aynı zamanda şu an bilinmeyen ancak yakın zamanda bilinecek ve çok önemli bir haberin de göstergesidir. Bu rüyayı gören kişi bazen uhrevi bazen ise dünyevi hayatla ilgili önemli bir sır alacaktır.

YORUM EKLE
Medyum - Aşk büyüsü