Rüyada Altın görmek ne demek? İslami ve Dini Anlamı

Rüyada altın görmek ne anlama gelir, neye işarettir? İslami ve dini kaynaklardan yorumu. Alimlerin esrarlı tabirleri ile rüyanızın ilmi manasını okuyun.

Rüyada Altın görmek ne demek? İslami ve Dini Anlamı

Zaman zaman insanları aklında soru işareti olan altın görülen rüyaların anlamı bir çok yorumcu ve alime göre değişik manalara gelir. Altın genellikle refah ve zenginlik simgesidir ancak altınla veya bu zenginlikle gelen bazı haber veya sorumluluklar da söz konusu olabilir. Ayrıca altının ne şekilde görüldüğüne göre de rüya tabirleri değişmektedir.

Rüyada Altın Görmek Ne Anlama Gelir?

Genellikle rüyada altın görmek diyanet kaynaklarına göre daha önce görülmemiş varlığın ve zenginliğin göstergesidir. Altın insanın eline büyük miktarda para ve hatta paradan da öte büyük bir servet geçeceğine işarettir. Ancak şunu söylemek gerekir ki bu servet bazen parasal anlamda bir servet olabileceği gibi bazen de servet değerinde bir bilgi, ilim veya sevap da olabilir. Rüyalarda insanlara vaat edilen servetler her zaman maddi olmazlar. Zira Allah’ın insanlara sunduğu servetler ve varlıklar içinde belki en önemsiz ve dünyevi olanı parasal servettir. Lakin Allah’ın asıl vaat ettiği büyük servet ahiret hayatındadır. Bu sebeple bu rüyayı gören kişinin Allah’tan beklemesi ve dilemesi gereken son servet para ve maddiyat olmalıdır. Bu açıdan bu rüya her halükarda gören kişi için son derece hayırlı ve olumludur. Bu açıdan Allah’a iman etmiş her kul öncellikle Allah’ın rızasını ve ahiret hayatında şefaatini dilemelidir ki insanın Allah’tan bundan daha büyük bir alacağı lütuf söz konusu olamaz. Diğer yanda şu da unutulmamalıdır ki maddi olarak Allah tarafından kullarına verilen servetler de aslında bir sınama aracıdır. Allah kullarına fakirliği de zenginliği de bir sınav olarak verir. Hele ki aşırı servet ve zenginlik insanı şımartır, itikadından yoksun bırakır ve geçmişini unutturarak ihtiyacı olan kişilere yardımdan uzaklaştırır ise o zaman o kişinin helaki kaçınılmaz olur ve zaten kendisine bir deneme aracı olarak verilen serveti de kendisi ne olduğunu anlamadan gözleri önünde eriyiverir.

Rüyada Birinin Altın Vermesi Ne Anlama Gelir?

İnsana rüyada birinin altın vermesi yakın zamanda birisinden çok büyük bir iyilik göreceği ve bu iyilik sayesinde neredeyse tüm hayatının kökten değişeceği anlamına gelir. Birinden altın almak altın alınan kişiye aynı zamanda bundan sonra tabi kalınabileceğini ve o kişinin rüyayı gören kişinin bundan sonraki hayatında önemli bir role sahip olacağı şeklinde de yorumlanır. Aynı zaman altın alınan kişi örneğin eğer bir akraba ise o zaman aile ve akrabalık ilişkilerinde muhabbetin artacağı ve yakın akrabalar ile ortak bazı işler yapılabileceği anlamına da gelir.

Rüyada Birine Altın Vermek Ne Anlama Gelir?

İbn-i Sirin (r.a) yorumuna göre birine rüyada altın vermek altın verilen kişinin sizden bir yardım beklediği ve bu yardımı çok yakın zamanda dile getireceği anlamını taşır. Altın vermek büyüklük, yardım etmek ve vefa göstergesidir. İnsan örneğin anne babasına altın verdiğini görürse bu anne babasının o kişiden biraz daha ilgi beklediği şekilde yorumlanır. Bir kadın şayet bir erkekten altın aldığını görüyorsa bu durum da o kadının o erkekten evlenme teklifi alabileceğini gösterir.

Rüyada Tam Altın Görmek Ne Anlama Gelir?

Her ne kadar rüya tabirlerinde tam veya çeyrek altın gibi net tanımlamalar yapılmamışsa rüya alimlerinin tabirlerinde altına ilişkin büyüklük ve değer ölçütleri verilmiş hatta genel olarak altın üç farklı değere ayrılmıştır. Bu sebeple bu eski değer ölçütlerinden yapılacak çıkarımla günümüzdeki altın birimlerinin rüyada görmenin ne anlama geldiğini yorumlayabiliyoruz. Bu açıdan örneğin rüyada çeyrek altın görmek ne anlama gelir bunu bilebiliyoruz.

  • Yaptığı yorumlarda en küçük altın birimini rüyada görmek ile ilgili çıkarımlar yapması dolayısıyla rüyada çeyrek altın görmek İmamı Nablusi (r.a) yorumuna göre insanın mevcut borçlarının hafiflemesi veya tamamen ortadan kalkacak olması anlamına gelir.
  • Diğer yandan rüyada yarım altın görmek ise kişinin bir servete veya çok önemli bir varlığa kavuşmasının yakın olduğunu gösterir. Yarım altın gören kişi yakın zamanda maddi olarak dert ettiği ve kendisine yük gelen bütün sıkıntılarında kurtulur. Özellikle ev alamayan bir kişi bu rüyayı görürse çok muhtemel bir kaç vakite kadar ev alır.
  • Son olarak rüyada tam altın görmek genellikle akla hayale gelmeyecek bir servete erişmek manasına gelir. Ancak burada unutulmaması gereken şey başta bahsettiğimiz gibi bu servetin illa ki maddi bir servet olması gerekmez hatta genellikle manevi bir kazanım olarak gerçekleşir ki zaten en hayırlısı da rüyayı gören açısından budur.

Rüyada Düğünde Altın Takmak Ne Anlama Gelir?

Rüyada birisine altın takmak veya rüyada büyük altın görmek genellikle insanın birilerine yapacağı çok önemli bir yardımı gösterir. Rüyada birisine altın takan kişi o kişi eşi ise eşine veya eşinin ailesine çok büyük bir yardım yapacak veya manevi olarak çok büyük destek olacaktır. Tam tersine rüyada altın takıldığını görmek ise yakın zamanda altın takan kişiden önemli bir haber alacak anlamına gelir. Altın takmak diğer yandan birlik beraberlik ve dostruk sembolüdür. Altın taktığını veya takıldığını gören kişi yakınları veya iş arkadaşları ile huzurlu ve barış içinde yaşayacak anlamına gelir.

Rüyada Yerde Altın Bulmak Ne Anlama Gelir?

Özellikler dini alimlere ve İmamı Gazali (r.a) kimselere göre rüyada altın bulmak çok derin ve özel manalara gelir. Altın bulmak kişinin çok önemli uhrevi sırlara mazhar olacağını gösterir. Altın burada AllaH2ın bir işareti ve yakın zamanda rüyayı gören kişiyi lütfuyla ihsan edeceğine dair delilidir. Altın bulan kişi hayatı ve daha önemlisi dünyevi hayat ötesi ile alakalı normal çoğu insanın hayatı boyunca erişemeyeceği bilgilere erişir.

Rüyada Ellerinin Altın Olduğunu Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada vücut parçasının ve özellikle ellerinin altın olduğunu görmek kalıcı olarak bir servete kavuşmak anlamına gelir. Ancak dikkatli olunmalıdır ki rüyada ellerinin altın olduğunu görmek genellikle maddi anlamda gerçek bir servete işaret eder ve özellikle Câferi Sâdık (r.a) yorumlarında da gördüğümüz üzere bu serveti Allah rızası alacak şekilde ve Allah yolunda sapıtmadan kullanmak çok önemlidir. Elleri altın olmuş gören bir kişi yakın zamanda iş kurabilir ve çok sayıda insana ekmek kapısı da olabilir.

Rüyada Altın Dolu Sandık Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada sandık dolusu altın görmek veya benzer şekilde rüyada altın saklamak insanı bekleyen çok büyük bir haber olduğunu bu haber uzun süredir bir kimse tarafından saklandığını ancak yakın zamanda bu haberden herkesin bilgisi olacağını gösterir.

Rüyada Altın Saymak Ne Anlama Gelir?

Genellikle rüyada altın saymak kişinin beklediği servete, habere veya paraya erişmesi için önünde daha zaman olduğunu ve kişinin biraz daha sabırlı olması gerektiğini gösterir. Burada beklenen zaman sayılan altınlar gibi kıymetlidir.

Rüyada Altınlarının Çalınması Ne Anlama Gelir?

Rüyada altın çaldırmak sanıldığının tam tersine sahip olunan veya ileride olunabilecek büyük bir hastalıktan kurtulmuş olmak anlamına gelir. Bilhassa Cabir ül Magribi (r.a) yorumlarında da belirtildiği üzere altının çalınması maddi bazı kötülüklerden kurtulmak ki bu bir hastalık da olabilir ve uhreviyatta rahatlamak ve Allah’a yakınlaşmak anlamına gelir.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 22:13
YORUM EKLE
Medyum - Aşk büyüsü