Rüyada Balık Görmek ne demek? İslami ve Dini Anlamı

Rüyada Balık Görmek ne anlama gelir, neye işarettir? İslami ve dini kaynaklardan yorumu. Alimlerin esrarlı tabirleri ile rüyanızın ilmi manasını okuyun.

Rüyada Balık Görmek ne demek? İslami ve Dini Anlamı

Rüyada balık görmek diyanet yorumuna göre; hayırlı kısmet ve yoğun duygusal bir döneme girileceğine işaret etmektedir. Duygusal dönem olarak bahsedilen, bu rüyada olumsuz değil daha çok olumlu yönde bir duygusal patlamadır. Örneğin; bir kişinin rüyasında balık görmesi, onun yakın zamanda düğün hazırlığına gireceğine, eğer evliyse çocuk sahibi olabileceğine, hasretlik çektiği bir kimseye kavuşacağına işaret etmektedir. İmam Nablusi (r.a)’nin bu rüya hakkında yorumu ise; kişinin rızık yönünden bereketlendirileceği ve manevi bir şevke erişeceği şeklindedir. Birçok açıdan rüyasında balık gören kişilerin, hayırlı işlere nail olacağı yorumu yapılabilmektedir.

Rüyada Balık Tuttuğunu Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada balık görmek, genellikle hayırlı ve güzel tabirlere sahiptir. Rüyada balık görmek tutmak ve yakalamakta aynı doğrultuda düşünülmektedir. Bu rüyanın, inşalara verdiği hayırlı haberler, görülen balığın büyüklüğüne ve şekil özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Rüyada balık tutmak;

 • Karşılaşılacak büyük bir fırsata
 • Eskiden alınan olumsuz haberlerin, yeniden görüşüleceğine
 • Ufak sıkıntıların biteceğine ve
 • Ferah bir döneme

İşaret eder. Rüyada balık tutmanın bu ve benzeri daha birçok hayırlı manası bulunmaktadır. Bu rüya hakkında İmam Cafer – i Sadık Hz. bu rüya ile kişinin sahip olacağı hayırların, o kimselerin iman selameti içinde fayda sağlayacağını bizlere bildirmektedir.

Rüyada Evde Balık Görmek Neye İşaret Eder?

Evin içinde balık görmek, rüyanın temel özellikleri değerlendirilerek yorumlanmalıdır. Örneğin; rüyada evde balık görmek, eğer balık ölüyse;

 • Hane halkının uğrayacağı zarara ve
 • Evin içindeki fitneye işaret ediyor olabilir.

Bunun yanı sıra eğer görülen balık canlıysa o zaman bu rüya tamamen hayra dönüşmektedir. Bu nedenle rüyaların taşıdığı işaretlere çok fazla dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak eğer rüyada evin için süs balıklarını görmeniz;

 • Uzun süreli bir seyahate
 • Yeni bir bineğe ve ferah bir eve

İşaret etmektedir. Çocuk sahibi kişiler için bu rüya; çocuklarının mezuniyeti ya da iş hayatında kazanacakları büyük başarılara işaret etmektedir.

Rüyada Büyük Balık Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada büyük canlı balık görmek, uyarıcı nitelikte işaretler taşıyan bir rüyadır. Bu rüya sahibinin, balığın büyüklüğü ve sayısına göre işlediği büyük günahlar işaret edilmektedir. Bu rüyadan çıkarılması gereken en önemli ders; kişinin günahlarından dolayı dünyada vicdan azabı çekeceği ve ahrette de bu durumun cezalandırılacağıdır. Bu rüyayı gören kimselerin, günahlarından vazgeçmesi ve hayırlı işlere yönelmesi tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde bu rüya, dünyada karşılaşılacak büyük sorunların işaretçisi ve uyarıcı olabilir.

Rüyada Balıkla Konuştuğunu Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada konuşan balık görmek hakkında yorum yapmadan önce birçok detayın bilinmesi gerekir. Eğer balık sizin anlayabildiğiniz şekilde konuşuyorsa;

 • Düşmanlarınızın açığa çıkacağına
 • Beklenen haberlerin olumsuz olacağına ve
 • Maddi kayıplar yaşanacağına

İşaret etmektedir. Rüyada balığı konuşmalarını anlayamıyorsanız ise bu rüya hakkında biraz daha olumlu yorumlar yapılmıştır. Bu yorumlar;

 • Eşiniz ya da sevgilinizle yaşanan soğukluğun gideceğine
 • Küs olunan kişilerle barışmaya
 • Maddi anlamda başarının artacağı ve
 • Yaptığınız önemli bir hatanın farkına varacağınız

Şeklindedir. Dini kaynaklarda bu rüya hakkında alimlerin ortak görüşleri bu şekildedir. Bu tabirlerin dışında İmam Nablusi (r.a)’nin yorumu ise; konuşan bir balığın, hayırdan çok şer getireceğine ve kişinin hanesinde bereketi azaltacağına delalet etmektedir.

Rüyada Renkli Balık Görmek Neye İşaret Eder?

Renkli balık görmek hakkında yapılan tabirler balıkların renklerine göre farklılık gösterir. Fakat bu rüya genel anlamıyla, koyu renkler görülmediği sürece hayır demektir. Rüyada renkli balık görmek hakkında yapılan yorumlar;

 • Rüya sahibinin, sır sahibi olacağına
 • Yeni dostluklar kuracağına
 • Samimi ilişkilerinin gelişeceğine
 • Manevi destekle sıkıntılarının azalacağı

Şeklindedir. Bu rüya hakkında yapılan olumsuz yorumlar ise sadece koyu renkli balıkların görüldüğü durumlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu olumsuz yorumlardan bilinmesi gereken en önemli yorum ise; rüya sahibinin, haksız kazanç elde edip, yoksulluğa düşeceği şeklindedir.

Rüyada Canlı Balık Görmek Ne Anlama Gelir?

Bu rüyayı gören kişiler için her açıdan müjdeler vardır. Rüyada canlı balık görmek, karşılıksız yapılan iyiliklerin bir sonucu olarak size fayda getireceğinin habercisidir. Gayet sakin ve huzurlu bir ortamda canlı balık görmek aynı zamanda rüya sahiplerinin uzun zamandır beklediği bir haberin yakın zamanda hayırlı sonuçlanacağına işaret etmektedir. Bu rüya hakkında daha birçok hayırlı ve güzel tabirler yapılmaktadır. İmam Nablusi Hz. bu rüyayı gören kişilerin, iki cihanda da saadet sahibi kimseler olacakları şeklinde rivayet etmektedir.

Rüyada Akvaryumda Balık Görmek Ne Anlama Gelir?

Akvaryum içinde balık gören kişilerin genellikle ailesine etki edecek bazı olaylar yaşayacağına tabir edilmektedir. Rüyada akvaryumda balık görmek, tüm ailenin onaylayacağı bir ilişkinin başlangıcına, taşınmaya ve yeni ev sahibi olmaya işaret etmektedir. Bu tabirlerin dışında birde, alınacak çok güzel bir hediyenin işaretlerini de bu rüyada bulmak mümkündür. Daha çok hane halkı ve evinizle ilgili müjdeleri verse de bu rüya, aynı zamanda hayırlı kısmetlerin varlığına ve yakın zamanda yakın akrabalardan alınacak çocuk haberlerine işaret etmektedir.

Rüyada Elle Balık Tuttuğunu Görmek Neye İşaret Eder?

Rüyada elle balık tutmak, kişinin, kısmetinin açılacağına, hayırlı bir iş tutturacağına ve arkadaş çevrenizin daha çok genişleyeceğine işaret etmektedir. Bu rüyanın tabiri için çoğu alim bu tabirleri bizlere ulaştırmışlardır. Bunun yanı sıra rüyayı gören kişiler için;

 • Namuslu ve iyi huylu bir eşe
 • Miras yoluyla servetin artacağı
 • Hastalıklarının şifa bulacağı
 • Fitneden korunacağı vb.

Yorumları da yapılabilmektedir. İmam Cafer – i Sadık (r.a)’a göre; bu rüyayı gören kişiler için yakın zamanda bir izdivaç söz konusudur. Bu nedenle rüyayı daha çok hayırlı kısmetlere yormak daha doğru olacaktır.

Rüyada Balık Yediğini Görmek Ne Demektir?

İslam mezheplerinin tümünde yenmesi helal sayılan balıkların, rüyada yemek, imanın artacağı ancak ibadetin azalacağı anlamına gelmektedir. Rüyada balık yemek özellikle balık helalse bu iman selametine işaret etmektedir. Ancak haram ya da mekruh sayılan bir balığı rüyada yediğini gören kişilerin, kabir azabı çekecekleri ve büyük günahlardan en az birini işleyeceklerine tabir edilmektedir. Bu rüya görülüş biçimine göre değişiklik gösterdiği için dikkatli olmak ve daha çok hayır işine yönelmek tavsiye edilmektedir.

Rüyada Çok Sayıda Balık Görmek Ne Anlama Gelmektedir?

Rüyada hayvanların çok sayıda görülmesi genellikle bereket ve hayrın işaretçisidir. Vahşi ya da haram kılınan hayvanlar dışında sürü şeklinde görülen çoğu hayvan, rüya sahiplerinin saygınlıklarının derecesinin artacağına ve ulaşılacak çok yüksek bir makama işaret etmektedir. Rüyada çok sayıda balık görmek hakkında yapılan yorumların çoğu maddi kazancın artacağına işaret ettiği yönündedir. İbn – i Sirin (r.a)’e göre; kişinin çok sayıda balık görmesi onun, mal sahibi olacağına delalet etmektedir. Bunun yanı sıra;

 • Rüya sahibinin, balıkların adedince büyük hayırlar işleyeceğine
 • Yeni dostlar kazanacağına
 • Sıkıntılarından dost eliyle kurtulacağına
 • Mal ve mülk sahibi olacağına ve
 • Emeklerinin karşılığını alacağına

İşaret etmektedir. Çok sayıda balık görmek hakkında hem alim yorumları hem de diğer yorumlar her açıdan hayırlı ve olumludur.

YORUM EKLE
Medyum - Aşk büyüsü