Rüyada Diş Görmek ne demek? İslami ve Dini Anlamı

Rüyada Diş Görmek ne anlama gelir, neye işarettir? İslami ve dini kaynaklardan yorumu. Alimlerin esrarlı tabirleri ile rüyanızın ilmi manasını okuyun.

Rüyada Diş Görmek ne demek? İslami ve Dini Anlamı

Rüyada Diş Görmek

Rüyalarda görülüp merak edilen ve çok sık rüyası görülen bir konu olan rüyada görülen diş ne anlama gelir konusu. Rüyada diş görmek deyince akla ilk olarak genellikle sıkıntı ile ilgili şeyler gelir. Ancak diş görmek rüyanın nasıl ve ne şekilde görüldüğüne bağlı olarak farklı anlamlar içerir.

Rüyada Diş Görmek

Rüyada diş görmek bir çok alim görüşünün ortak kanısına göre sıkıntı anlamına gelir. Dişler insanın içinde atamadığı sıkıntılar olarak yorumlanır. Rüyasında diş gören kişinin içinde uzun zamandır kendine dert ettiği ve atamadığı bir sıkıntısı vardır. İmamı Nablusi (r.a) dişleri aynen diş çıkarak çocuk ve bebeklerin çektiği sıkıntılı geceler gibi insana sıkıntılı günler geçiren durumların habercisi olarak yorumlar. Ancak diğer yandan dişlerin nasıl görüldüğü rüyanın anlamını ve sonucunu son derece değiştirir.

Rüyada Dişin Yerinden Çıkması Ne Anlama Gelir?

Rüyada insanın dişinin yerinden çıkması genel olarak çekilen veya insanı rahatsız eden sıkıntıların aşılacağı şekilde yorumlanır. Sağlıksız bir yerinden çıktığı zaman kişi rahatlar ve sıkıntısında kurtulur. Rüyada da bu durum aynen bu şekilde sıkıntıların atıldığına yorulur. Bazı alimlere göre ise rüyada dişinin yerinden çıktığını görmek uzun süredir beklenen hayırlı ve büyük bir haberin çok yakında ulaşacağını gösterir. Her büyük haber bir miktar sıkıntı ile gelir ve gelene kadar biraz da sabır gerektirir. Bu sebeple insan sıkıntılar karşısında sebatkâr olmalı Allah’a şükrederek hayır dilemelidir. Dişinin yerinden çıktığını gören kişi sabırla sıkıntılara katlanmış kişidir ve sonunda alacağı mükâfat yakındır.

Rüyada Başka Birinin Dişini Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada başka birinin dişini görmek görülen kişinin sıkıntısına ortak olunacak anlamına gelir. Câferi Sâdık (r.a) yorumuna göre rüyada başkasının dişini görmek eğer o kişi;

  • Eş ise evde bir huzursuzluk ve kavgaya işarettir
  • Akraba ise akraba arasında gerginlik veya bir akrabanın maddi sıkıntısına destek olmak anlamına gelir
  • İş yerinde bir kişinin dişi ise bu durumda iş yerinde sıkıntı veya maddi yönden darlık söz konusu olabilir

Rüyada Kendi Dişlerini Görmek Ne Anlama Gelir?

İnsanın rüyada aynaya veya yansıtan bir cisme bakarak kendi dişlerini görmesi kişinin büyük bir yolun başında olduğunun ve ileride kendisini çok önemli kararların beklediği anlamına gelir. Esas olarak rüyada kendi dişini görmek sıkıntı olsa da kendi bütün dişlerini aynı anda görmek insanın cesaretinin de bir göstergesi kabul edilir. Kendi dişlerini aynada görmek insanın korku ve sıkıntılarının üstüne giderek bunlardan kurtulacağını gösterir. Ancak insanın aynaya baktığında kötü ve bozuk dişler görmesi tam tersi kişinin korktuğu bir şey olduğu ve korkmaya devam ederse o şeyden zarar göreceğini gösterir.

Bembeyaz Dişler Görmek Ne Anlama Gelir?

Bembeyaz dişler görmek genellikle hayırlı bir rüya olarak yorumlarınız. Zira rüyada beyaz diş görmek genellikle aydınlığa çıkılacağını ve olması beklenen bazı önemli işlerin yakın zamanda gerçekleşeceği şeklinde yorumlanır. Beyaz diş örneğin iş haberi bekleyen veya uzaktaki birisinden iyi bir haber bekleyen kişiler için beklenen haberin hayırlı olacağı ve kısa sürede geleceği anlamına gelir.

Rüyada Yeni Diş Çıktığını Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada yeni diş çıkması yeni bir işe veya davaya girmek veya yeni bir yola çıkmak anlamındadır. İbn-i Sirin (r.a) tabirine göre;

  • Rüyada yeni diş çıktığını gören kişi bir genç kız isse yakında evlenir
  • Erkek ise askere gidebilir veya evlenme kararı alabilir
  • Çocukları olan bir kişi ise çocukları evlenebilir veya ev alabilir

Her ne şekilde olursa olsun rüyada diş çıktığını görmek sıkıntı ile beraber gelen çözümün habercisidir. Örneğin evlilik konusunda maddi sıkıntılar yaşayan bir gencin evlenmesi veya iş konusunda bir beklenti veya sıkıntı taşıyan bir kişinin yeni bir işe girmesi anlamına gelir. BU rüyayı gören Allah’ın takdir ettiği ve onun izniyle gerçekleşen her durumda zaman içinde çıkacak bir hayır vardır unutmaması gerekir.

Rüyada Dişin Kopması Ne Anlama Gelir?

Rüyada diş kopması genellikle bir sıkıntının ortadan kalkmasına zaman olmadan başka bir sıkıntının onu unutturacağı anlamına gelir. Genellikle rüyada dişinin koptuğunu görmek dişin çıktığını görmekten farklıdır. Zira dişin çıkması ferahlama ve sıkıntının atılması anlamına gelirken kopması ise bira daha farklı yorumlanır. Cabir ül Magribi (r.a) yorumuna göre; kopan bir diş işlenmiş bir günahın vebali anlamına da gelebilir. BU genellikle birisi arkasından yapılmış bir dedikodu veya suçsuz olduğu halde bir kişiyi suçlamak veya onun kalbini kırmak sebebiyle işlenmiş bir günahın karşılığı kişinin önüne gelecek sıkıntının habercisidir. Bu rüya aynı zamanda böyle bir günah işlemiş kişinin tövbe etmesi veya hakkını yediği ve kalbini kırdığı bir kişi varsa özür dileyip onun gönlünü alması için Allah tarafından verilmiş bir fırsat olarak da yorumlanır.

Rüyada Kanayan Diş Ne Anlama Gelir?

Kan akması rüyada kötü bir şey değildir. Kan akması genellikle kurtulma veya bir sıkıntıyı temelli başından atma anlamına gelir Bazı alimlere göre rüyada dişin yerinden çıkması ve kanaması uzun süredir kişiyi ve etrafındakileri rahatsız eden ve üzen çok büyük bir badirenin ve sorunun tamamen ortadan kalkacağı şeklinde yorumlanır. Bu büyük ve ciddi bir hastalık veya ciddi bir borç yükü gibi bir sıkıntı olabilir.

Sallanan Diş Görmek Ne Anlama Gelir?

Sallanan diş görmek gören kişi için genellikle sevilen bir kişi ile veya iş yerinde önemli bir kişi ile kavga edilebileceği veya o kişi tarafından yapılacak bir hareket sonucu sıkıntıya girileceği şeklinde yorumlanır. İmamı Gazali (r.a) sallanan dişin devlet işlerinde sorun yaşamaya delalet olduğunu söyler. Bu sebeple rüyada diş sallanması örneğin devlet kapısından iyi bir haber bekleniyorsa bunun gecikeceği veya çocuğu olmayan bir çiftin bir süre daha çocuğu olmayabileceği anlamına gelebilir.

Diş Eti Görmek Ne Anlama Gelir?

Genellikle rüyada diş eti görmek güç ve erk simgesi kabul edilir. Özellikle temiz ve sağlıklı diş etleri gören kişi hem ilimde hem yaptığı işte çok yüksek mertebelere gelir. Diş eti aynı zamanda toplum içinde saygınlık ve üstünlük kazanmak anlamındadır. Diş eti gören kişi çevresindeki insanların hem sayacağı ama aynı zamanda da biraz çekineceği bir kişi olur.

Sarı Dişler Görmek Ne Anlama Gelir?

İmamı Gazali (r.a) yorumuna göre rüyada diş sararması hastalık habercisidir. Sarı dişler genellikle kişinin henüz ortaya çıkmamış ancak yakın zamanda çıkacak hastalıklarının habercisidir. Bu açıdan sarı diş görmek uyarıcı bir rüya çeşididir. Bu rüyayı gören kişi sağlığına özellikle dikkat etmelidir. Yine başkasının dişlerini sarı halde gören kişi için ise, ki bu durum genellikle sevilen kişilerin görülmesi şeklinde olur, yakını ile ilgili yakın zamanda bir sağlık problemi yaşayabilir demektir. Bir kısım alime göre ise sarı diş görmek birileri tarafından iftiraya maruz kalmış olmak anlamına gelebilir. Dedikodu ve iftira da bir nevi hastalık gibidir ve insanın için, kemirir. BU rüyayı gören kişinin hem sağlık yaşamına hem de özellikle iş ve akraba ilişkilerine dikkat etmesi gerekir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
unal coddu
unal coddu - 5 yıl Önce

Ruyamda butun dislerimin kanayip kirildigini gordum

Medyum - Aşk büyüsü