Rüyada Elbise Görmek ne demek? İslami ve Dini Anlamı

Rüyada Elbise Görmek ne anlama gelir, neye işarettir? İslami ve dini kaynaklardan yorumu. Alimlerin esrarlı tabirleri ile rüyanızın ilmi manasını okuyun.

Rüyada Elbise Görmek ne demek? İslami ve Dini Anlamı

Elbisenin rüyada görülmesi oldukça farklı tabirlere sahip bir rüyadır. Rüyada görülen elbisenin rengi, durumu ve rüyanın görüldüğü şekle göre farklı şekillerde yorumlanmaktadır. Hem olumlu hem de yorumlara sahip olan bu rüya için rüya alimlerinin tabirleri şu şekildedir;

 • İmamı Nablusi (r.a) diyor ki; rüyada görülen elbise tabiri, rüyanın görüldüğü duruma göre değişir. Bu durumda bu rüyayla ilgili İmamı Nablusi (r.a)’nin farklı yorumları şu şekildedir;
   • Rüya sahibi kadın ise ve kendi üzerinden bir erkek elbisesi görürse, o kadın hem dini hem de dünyaca hayırlı demektedir.
   • Rüya sahibi kadın ise ve kendi üzerinde bir harp elbisesi görürse, o kadının kocası harbe gidecek ya da asker olan bir kimseyle evlenecek demektir.
   • Rüya sahibi erkek ise ve kadın elbisesi giydiğini görmüş ise, o erkek için üzüntü, fazlaca korku, miskinlik, keder ve hor görülme yakın demektir.
   • Rüyada yünden elbise giymek, o kişinin zahid olacağına işaret eder.
   • Rüyada yeşil elbise giymek, rüya sahibinin din ve ibadete olacak olan düşkünlüğüne işaret etmektedir. Rüyada ölmüş birinin yeşil elbise giydiğini görmek ise Allah katında halinin güzel olduğuna işarettir.
   • Rüyada beyaz elbise giymek, hayırlara vesiledir.
 • Câferi Sâdık (r.a) demiştir ki; rüyasında temiz elbiseleri yıkayan kimse dinine karşı tam bir bağlılık içerisindedir. Elbiseleri soğuk ile yıkadığını görme; güçlüklerden kurtuluşa, afiyete, Tevbe etmeye, korkulardan arınmaya işarettir. Rüyada elbiseleri sıcak suda yıkamak ise hüzün ve hastalığın habercisidir.
 • İbn-i Sirin (r.a) tabirine göre;
   • Rüyada kirli elbiselere sahip olduğunu görmek, rüya sahibinin bozguncu biri olduğuna işaret eder.
   • Rüyada elbisesinin kire ya da herhangi bir pisliğe bulaştığını görmek, dünya ve ahiret hayatının iyi olmadığına işaret eder.
   • Rüyada elbise bulunan kiri ölü canlıların oluşturduğunu görmek; dünya hayatının iyi, ahiret hayatının kötü olduğuna işaret eder.
   • Rüyada üzerinden eski elbise çıkardığını görmek, dertlerden ve fakirlikten kurtulamaya işarettir.
   • Yaz mevsiminde kışlık elbise giydiğini görmek, rüyada görülen elbisenin kıymeti kadar rüya sahibinin malının çoğalacağına işarettir.
 • Cabir ül Mağribi (r.a) yorumuna göre; rüyada elbise giydiğini görmenin iki tabiri vardır. Bu tabirlerin biri dine biri ise dünyaya aittir. Bu tabirlere göre;
   • Rüyada dar ve yeşil elbise giymek, her iki dünyada da kötü olduğuna işaret eder.
   • Rüyada yırtık ve kirli elbise giydiğini görmek, rüya sahibinin her iki dünyada da fesatlık içerisinde olduğuna işaret eder.
   • Rüyada kırmızı elbise giymek hem erkekler hem de kadınlar için hayra yorulur.
   • Rüyada siyah elbise giymek, rüya sahibi halktan bir kişi ise üzüntüye işaret eder. Rüya sahibi yönetici, yargıç ya da hatip ise hayra yorulur.
   • Rüyada koyu elbise giymek, rüya sahibine üzüntü musibetleri haber eder.
   • Rüyada cübbe ya da sarık giymek, rüya sahibi erkek ise üzüntü ve sıkıntıya işaret eder.
   • Rüyada sarı elbise giymek, rüya sahibi erkek ise hastalığa, kadın ise evliliğe işarettir.

Rüyada Beyaz Elbise Görülmesi Ne Anlama Gelir?

Rüyada beyaz elbise görmek, rüya sahibinin kalbinin temizliğini, nefsine yenilmediğini, günahkâr olacak hiçbir şey yapmadığını simgelemektedir. Rüya sahibinin gerçek hayatında bunlara çok fazla dikkat ettiği ve bu konuda başarılı olduğu şeklinde yorumlanır.

Rüyada Mor Elbise Görülmesi Ne Anlama Gelir?

Rüyada mor elbise görmek, rüya sahibinin hayatı boyunca geçim sıkıntısı yaşamayacağına işarettir. Rüya sahibinin konforunun ve rahatının yerinde olacağı ve imrenilen bir hayat yaşayacağını müjdeler.

Rüyada Kırmızı Elbise Görülmesi Ne Anlama Gelir?

Rüyada kırmızı elbise görmek, rüya sahibinin yeni başlangıçlar yapacağına işarettir. Rüya sahibi kadın ise bu rüya oldukça olumlu şekilde yorumlanmaktadır. Rüya sahibinin yeni bir hayata başlayacağı ve her şeyin istediği gibi olacağına işaret eder.

Rüyada Siyah Elbise Görülmesi Ne Anlama Gelir?

Rüyada siyah elbise görmek, rüya sahibinin hayatında olan ve onu engelleyen bir kişiyi simgelemektedir. Bu kişi kendi söylediğinin doğru olduğuna ve doğru sayılması gerektiğine inanan, bencil bir kişidir. Çevresindekileri kontrol altına almaya çalışan ve baskı kuran bu kişiden uzak durulması gerektiği şeklinde yorum yapılır. Bazen bu rüya, rüya sahibinin matem tutacağı bir olay yaşayacağına işarettir. Bazı yorumcular ise bu rüyanın tam tersi kişinin çok mutlu olacağı bir haber alacağı şeklinde yorumlamaktadır.

Rüyada Sarı Elbise Görülmesi Ne Anlama Gelir?

Rüyada sarı elbise görmek, oldukça farklı yorumlara sahiptir. Rüyada sarı elbiseyi giydiğini görmek genellikle rüya sahibinin hastalanacağına işaret eder. Bazen bu rüya, rüya sahibinin etrafındaki insanlarla anlaşmasının zorlaşacağı bir dönemi simgelemektedir. Rüya sahibi yalnız kalacağı ve bu dönemde çok sıkıntı çekeceğine rivayet edilir.

Rüyada Mavi Elbise Görülmesi Ne Anlama Gelir?

Rüyada mavi elbise görmek; rüya sahibinin kurduğu güzel hayallerinin bire birer gerçekleşeceğine işaret eder. Bu rüya, rüya sahibinin hayatında olacak büyük değişimleri simgelemektedir. Bazen de bu rüya, rüya sahibinin her açıdan şanslı olacağı bir dönemi müjdelemektedir.

Rüyada Yırtık Elbise Görülmesi Ne Anlama Gelir?

Rüyada yırtık elbise görmek, rüya sahibinin yakın zamanda yaşayacağı maddi sıkıntıya işaret eder. Rüya sahibinin maddi olarak zora düşeceği ve sıkıntı yaşayacağı bir döneme rivayet edilir. Bazı yorumcular bu rüyayı, rüya sahibinin dara düşeceği fakat sonrasında güzel günlerin geleceği şeklinde yorumlamaktadır.

Rüyada Elbise Diktirdiğinin Görülmesi Ne Anlama Gelir?

Rüyada elbise diktirmek, rüya sahibinin çekimser kaldığı ve bu sebeple başkasından yardım isteyeceğine işaret eder. Rüya sahibinin tamamlamak istediği iş için yardım istemesi gerektiği, aksi takdirde bu işin yapılamayacağına rivayet edilir.

Bazı yorumcular bu rüyayı, rüya sahibinin rüyasında nasıl bir elbise diktirdiğine göre farklı şekillerde yorumlamaktadır. Rüyasında elbise diktiren kişi yeni bir elbise diktiriyorsa, yeni başlangıçlar yapacağına işaret eder. Rüyada yırtık elbisenin diktirildiğinin görülmesi, rüya sahibinin eski bir sıkıntısının tekrar nüksedeceğine işaret eder.

Rüyada Elbise Aldığının Görülmesi Ne Anlama Gelir?

Rüyada elbise almak, rüya sahibinin sahip olacağı yüksek bir mevkiye işarettir. Rüyasında elbise alan kişiler, gerçek hayatta istediği ya da hayal ettiği şeylere kavuşacaktır. Bazen de bu rüya, rüya sahibinin ticaret yapmak için eline fırsat geçeceğine işaret eder. Eğer ki rüya sahibi bu fırsatı değerlendirirse başarılı olacağı rivayet edilmektedir. Bazı rüya yorumcuları bu rüyayı, rüya sahibinin daha iyi şartlarda yaşayabilmek için çabalayacağı ve sonunda istediklerine kavuşacağı şeklinde yorumlamaktadır.

Rüyada Elbise Denediğinin Görülmesi Ne Anlama Gelir?

Rüyada elbise denemek, rüya sahibinin duygusal bir yapıya sahip olduğuna işaret eder. Bazı yorumcular bu rüyayı, rüya sahibinin manevi anlamda çok zayıf olduğuna ve bu sebeple yakın zamanda zarar görebileceğine rivayet eder. Rüya sahibinin bilhassa sevdiklerini kaybetme korkusunu yaşadığı şeklinde yorumlanır.

YORUM EKLE
Medyum - Aşk büyüsü