Karabasan Nedir? Karabasanın Dinimizde Yeri

Dinimizde karabasanın yeri bulunmakta olup bazı üç harflilerin bazı insanlara farklı şekillerde görülebilmesi olayıdır. Üç harflilerin manyetik özellik taşıyan ya da bünyesi hassas olan kimselere görünebilir ya da irtibat kurmak isteyebilir.

Karabasan Nedir? Karabasanın Dinimizde Yeri

Dinimizde karabasanın yeri bulunmakta olup bazı üç harflilerin bazı insanlara farklı şekillerde görülebilmesi olayıdır. Üç harflilerin manyetik özellik taşıyan ya da bünyesi hassas olan kimselere görünebilir ya da irtibat kurmak isteyebilir. Karabasan dinimizde yeri bulunan fakat tehlike yaratmayan bir durumdur. Dua ederek ve Allah’a sığınarak korkularınızdan kurtulabilirsiniz.

Karabasan Nedir Nasıl Yaşanır?

Tıp dünyasında uyku felci olarak adlandırılan karabasan uyku sırasında yaşanan fizyolojik bir felç geçirme durumudur. Karabasana maruz kalan kişilerin geçici bir süre kasları çalışmaz ve hareket edemezler. Uyandıklarını bildikleri halde sesleri çıkmaz ve üzerlerinde korkunç bir ağırlık varmış gibi hissederler. Yaşanılan bu süreç nasıl geçer ve karabasan nasıl gider üstünüze biri çullanmış gibi olunan bu durum kısa bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir.

Karabasan İnsanları Öldürür mü?

Uyku felci de denilen karabasan durumuna maruz kalan kişilerin anlattıkları genellikle aynı cümlelerden oluşmaktadır. Ölü gibi uyanma hali yaşayarak bir süre vücudun hiçbir yerini hareket ettirememe hissi yaşamak ve öleceğini zannetmek şeklinde anlatılmaktadır.

Kısaca zihnini uyanık olduğu halde vücudun hareket etmemesi durumu yaşamak karabasan olarak ifade edilmektedir. Bilimsel olarak karabasanın neden olduğu tam olarak ifade edilememekte ve kesin olarak açıklanamamaktadır. Ancak Karabasan öldürür mü? sorusunun cevabı öldürmüyor sadece maruz kalan kişilerde psikolojik bozukluklara yönelik etkiler yaratıyor olarak verilebilir.

Karabasan Oluşmasına Etken Olan Nedenler Nelerdir?

Karabasan durumunun yaşanmasının neden olduğu tam olarak açıklanamazken Karabasan neden gelir durumuna etken olanları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Aşırı stres durumu yaşanmasında
 • Aç olarak uyuma durumunda
 • Uyku düzensizliği olan kişilerde
 • Uyku ilaçları alanlarda
 • Sürekli olarak sırt üstü yatılması durumunda
 • Yaşantılarında beklenmedik değişiklikler yaşayan kişilerde
 • Berrak olarak rüya görme durumlarında kişilere karabasan gelebilir.

Karabasan Gelmesini Engellemenin Yolları Nelerdir?

Karabasan gelmemesi için ne yapılır ve uyku düzeninde neler önemlidir şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Kişilerin yatış pozisyonlarının önemi: Yaşamları boyunca en az bir kez karabasan denilen uyku felci yaşamaya maruz kalan kişileri etkileyen faktörler arasında uyku yatış pozisyonları bulunmaktadır.
 • Yatılan yerdeki ışığın önemi: Uyku ortamının ışıksız olmasının önemi oldukça fazladır. Işıklı ortamda uyumak uyku kalitesini azaltır. Gece lambası kullanarak uyumak uykunun derinliğini etkilerken karabasanın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
 • Yatmadan önce yenilen yemekler: Yatmadan en az iki saat öncesinde yemek yenmesi gerekir. Uyku saatinde yenilen yemekler uyku kalitesinde bozukluğa neden olarak karabasan görülmesine sebebiyet verebilir. Bu sebepten dolayı uyku zamanına yakın yemek yenmemesi önemlidir.

Karabasanların Cinler İle İlişkisi Var mıdır?

İslam kültüründe üç harfliler olarak adlandırılan varlıklar olan cinlerin karabasana neden olduğu düşünülmektedir. Kutsal kitaplarda bahsi geçen cinler ile karabasanlar arasında kurulmaya çalışılan bağlara ait herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Bu noktada Karabasan cin midir sorusunun cevabı bilimsel temellere dayanmayan idealar olarak adlandırılmaktadır.

Karabasandan Kurtulmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Karabasandan kurtulmak için öncelikle yatmadan önce abdest alınması gerekmektedir. Besmele çekerek sağ yana dönülmeli ve kıbleye karşı yatılmalıdır. Sağ avucu sağ yanağın altına koyarak edilecek olan dualar ve Karabasan ile ilgili ayetler şu şekildedir;

 • Ayet-el Kürsi
 • Üç defa İhlas
 • Fatiha
 • İki Kul euzü de birer defa okunmalıdır. Daha sonra sırası ile okunacak dualar;
 1. 3 defa okunacak dua: “Estagfirullahel azîm ellezî lâ ilâhe illâ hü”
 2. Üçüncüye ilave edilecek dua: “el-hayyel kayyume ve etûbü ileyh” olmalıdır
 3. 10 defa okunacak dua: “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billah”
 4. Onuncuya ilave edilecek dua ise “hil aliyyil azîm ellezî lâ ilâhe illâ hü” olmalıdır.
 5. 11 defa okunacak dua: “Li ilafi’yi Kureyş suresini” olmalıdır.

Karabasandan Kurtulmak İçin Okunacak Dualar ve Esma-ül Hüsnalar

Karabasandan kurtulmak için yapabilecekleriniz şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Abdest aldıktan sonra 2 rekât namaz kıldıktan sonra yatabilirsiniz.
 • Fatiha, Felak, Nas ve İhlas surelerini okuyarak, Allah’tan yardım dileyebilirsiniz.
 • Yedi defa Ayet-el Kürsi okuyup; sağınıza, solunuza, arkanıza, önünüze, altınıza ve üstünüze üfleyip yedinci üflemeyi yapmadan yatabilirsiniz.
 • 33 kez ‘Elhamdülillah’, 33 kez ‘Sübhanellah’ ve 34 kez ‘Allah-u Ekber’ zikrederek uyuyabilirsiniz.
 • Yatmadan önce Cevşen duasını okuyabilir ya da üzerinizde Cevşen duası bulundurabilirsiniz.

Karabasan İle İlgili Hadisi Şerifler Nelerdir?

Okunması gereken Karabasan Hadisi Şerif duaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Bismillâhillezi lâ yedurru me’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alîm”  duasını 3 kere okumak gerekir. Bu duayı okuyan kişilere Allah’ın izniyle hiçbir bela uğramaz.
 • Karabasan Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in bir hadisinde geçmekte olup “Euzü bikelimâtillahittâmmâti min şerri mâ haleka” bu duayı okuyan kişilerin bulundukları o yerden kalkana kadar hiçbir şeyden zarar görmeyeceğini buyurmuştur.
 • Abdullah bin Ömer’in rivayetine göre Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur; “Sizden biriniz uykuda korkarsa şöyle desin: 'Allah'ın gazap ve azabından ve kullarının şerrinden, şeytanların vesvesesinden ve yanıma gelmelerinden eksikliği olmayan Allah'ın sözlerine sığınırım.' O zaman, hiçbir şey ona zarar vermez.”
 • Hz. Aişe şöyle anlatmıştır; "Hz. Peygamber (S.A.V) yatağına girdiği zaman, ellerine üfleyip Felak ve Nas sureleri ve Kulhüvallahu ahad'i okur, ellerini yüzüne ve vücuduna sürer ve bunu üç kere tekrar ederdi. Hastalandığı zaman aynı şeyi kendisine yapmamı emrederdi."

Karabasan ve Kur’an-ı Kerim’den Şifasıyla İlgili Ayetler

Her türlü şifayı bulabileceğiniz, Allah’ın insanlar için gönderdiği bir mucize olan Kur’an-ı Kerim’de yer alan sure ve ayetlerle her türlü kötülükten korunabilirsiniz. Kur’an-ı Kerim müminler için maddi ve manevi bir şifa kaynağı olup bununla ilgili ayeti şerifler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İsra Suresi 17/82: “Kur’an’dan, iman edenlere rahmet ve şifa olan şeyler indiriyoruz, O, zalimlerin ise sadece kaybını artırır.”
 • Yunus Suresi 10/57: “Ey insanlar, Rabbinizden size bir öğüt ve kalplerde olana bir şifa, mü'minlere doğru yolu gösteren bir rehber ve rahmet gelmiştir.”

Karabasan ’ın Bilimsel Açıklaması Var mıdır?

Halk arasında karabasan olarak bilinen durum, bilimsel olarak uyku felci olarak adlandırılmaktadır. Uzmanlara göre uyku felci herkesin başına gelebilecek normal bir olaydır. Dini açıdan bakıldığında korkutucu bir durum olsa da uzmanlar göre; REM uykusu sırasında kişinin bilinci açıkken kollarını ve bacaklarını hareket ettirememesi durumu, kişinin rüya gördüğü sırada kendine zarar vermemesi açısında beynin otomatikman gerçekleştirdiği bir tepkidir.

REM uykusu sırasında geçirilen uyku felci, bilinç açılsa da bir süre daha devam edebilmektedir. Kaslar beynin uyunmasına aynı anda uyum gösteremediğinde yaşanan bu olay, olağandışı durumlarda 4 ila 5 saat aralığında sürebilmektedir. Genellikle ise dakikalar içerisinde hatta bir dakikadan az sürede etkilerini kaybetmektedir. Uyku felci sırasında her zaman olmasa da halüsinasyonlar baş gösterebilmektedir. Bu halüsinasyonlar işitsel ve görsel olabildiği gibi bazı zamanlar dokunsal olarak da hissedilebilmektedir. Bu rahatsızlık çok sık yaşandığında uzman bir doktorla görüşülmesinde fayda vardır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ela özgül
Ela özgül - 5 yıl Önce

Bu siteyi çok sevdim

Medyum - Aşk büyüsü