Ayet ve Esmaları Çok Okumak Zararlı mı?

Ayet ve esmaları çok okumanın zararları diye bir durum söz konusu değildir. Kur’an-ı Kerim, Yüce Allah’ın bize gönderdiği bir lütuftur. Fazla dua etmek ya da esmaları çok fazla zikretmenin zararı yoktur bilhassa kişi için büyük faydaları vardır.

Ayet ve Esmaları Çok Okumak Zararlı mı?

Ayet ve esmaları çok okumanın zararları diye bir durum söz konusu değildir. Kur’an-ı Kerim, Yüce Allah’ın bize gönderdiği bir lütuftur. Fazla dua etmek ya da esmaları çok fazla zikretmenin zararı yoktur bilhassa kişi için büyük faydaları vardır. Allah’ın isimleri fazla zikretmek ya da ayetleri fazla okumak insanlara zarar vermez aksine kötülüklerden korunmasına yardımcı olur.

Kur’an-ı Kerim Okumanın Mucizeleri

Kur’an-ı Kerim Allah (C.C) tarafından insanlar için gönderilen en büyük ve en kıymetli hediyedir. Kur’an-ı Kerim’de kötülüklerden korunabilmek ve uzak durabilmek için okunması gereken birçok ayet ve dua bulunmaktadır. Kur’an-ı Kerim’in çok fazla okunmasının hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Allah’ın güzel isimlerinin anılması ve sunduğu mucizelerin sınırı yoktur. Dua ve Esma-ül Hüsna okuma şekilleri farklılık göstermekle birlikte, uyulması gereken bazı kurallarda bulunmaktadır.

Ayet ve Esmaların Okunmasıyla İlgili Ayet ve Hadisler

Peygamber Efendimizin (S.A.V) hadisinde “Dua müminin silahıdır” diye buyurmuştur Yüce Allah Bakara Suresinde şöyle buyurmuştur;

 • “Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.” Bakara Suresi- 186. Ayet

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’deki Araf Suresinde güzel isimleri ile O’na dua etmemizi emretmiştir;

 • “En güzel isimler Allah’ındır. O’na bu güze isimlerle dua edin. Allah’ın isimlerinde yanlış yola sapanları terk edin. Onlar yaptıklarının cezasını görecekler.” Araf Suresi- 180. ayet 

Esma-ül Hüsnalar Nasıl Okunmalıdır?

Allah’ın 99 ismi ile dua edilirken iki şekilde dua edilebilmektedir. Bunlar ilki; bu isimlerden birkaçını ya da hepsini zikrederek Allah’ı yüceltmek ve övmek şeklindedir. Bu usulde dua edilirken zikredilmesi gereken bir sayı limiti yoktur. Kişi kalbinden geçtiği kadar Allah’ın güzel isimlerini zikredebilmektedir. Bu zikir yalnızca Allah’a olan sevginizi göstermek, O’nu yüceltmek için yapılan zikirdir. Nisa Suresinin 103. ayetinde Yüce Allah şöyle buyurmuştur;

 • “…Allah’ı ayaktayken, otururken ve yan yatarken zikredin…”

Allah’ın 99 ismiyle dua etmenin ikinci usulünde ise; Allah-u Teala’dan bir şey istemek, dert ve kederlerinizi açmak için kullanılmaktadır. Bu usulde dua edilirken Esmaların zikredilme sayıları ve okuma saatleri bulunmaktadır. Yüce Rabbimize hangi derdiniz için dua edeceksiniz, o derdinize uygun isimleri zikrederek dua etmeniz gerekmektedir. Esma-ül Hüsna okumak kişiye huzur verir ve dilekleri için Allah’a yalvarmasına vesiledir.

Örneğin başı darda kalan, bunalan bir kimse;

 • Ya Alim (Ey kullarının halini en iyi bilen)
 • Ya Hâkim (Ey her işi hikmet üzere olan)
 • Ya Rahman (Ey kullarına rahmet eden)
 • Ya Aziz (Ey her şeye ve herkese hükmü geçen)
 • Ya Kadir (Ey her şeye gücü yeten) esmalarını zikrederek ve dua ederek Allah’tan yardım dileyebilir.

Esma ve Dua Okunurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dua ederken tamamen Allah-u Teâlâ’ya yönelmek ve zihninin Allah (c.c) tan başka bir şey ile meşgul olmaması gerekir. Makbul olacak dualar sadece Allah’a yönelerek ve zihninde başka meşguliyet bulunmayarak yapılan dualardır.  Dua ederken inanarak etmek ve kalpteki düşmanlık ve nefretleri yumuşatarak dua etmek gerekir. En tesirli Esma zikri ve en tesirli dua, kişinin gönlünden gelerek okuduğudur.

Esma ve Dua Okunurken Sırasıyla Yapılması Gerekenler

Duaya başlarken ‘Allah’ım benim kalbimi yumuşat’ diyerek duaya başlamak ve ettiği duaların Allah tarafından kabul göreceğine inanmak gerekir. Kalplerinde iman ve inanç olmadan dua eden kişilerin ettikleri dualar boşa zahmet etmekten başka bir şey değildir.

Dua ederken fiziksel ve duygusal olarak arınmak ve hiçbir şeyle meşgul olmamak gerekir. Dinen aşağılık ve kötü sayılan düşüncelerin tamamen kalpten ve akıldan uzaklaştırılarak dua edilmeli ve hiçbir şey düşünmeden tamamen Allah-u Teâlâ’ya yönelmelidir.

Gürültülü ortamlardan uzaklaşarak sessiz ve tenha yerlerde dua etmek önemlidir. Dua okunurken vücut temizliğine, giysi temizliğine ve dua okunulan yerin temizliğine özen göstermek gerekir. Dua okurken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi vücut ve giysilerin temizliğidir.

Ruhanilerden yardım almak için abdestli olmak ve kir ve benzeri pisliklerden arınmak gerekir. Duaya başlamadan önce temiz giysiler giyilmeli ve dua edilecek yer temizlenerek kedi köpek gibi hayvanlar ortamdan uzaklaştırılmalıdır. 

Duaya Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Dua okumaya başlamadan önce yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Dua okumaya başlamadan önce niyet etmek gerekir.
 • Duaya başlamadan önce güzel kokulu tütsüler kullanılmalıdır.
 • Duaya dizler üzerinde başlanmalı ve gene diziler üzerinde tamamlanmalıdır. Dua uzun sürer ise oturulmalı fakat dua tamamlanırken tekrar dizler üzerinde tamamlanmalıdır.
 • Dualar okunması gereken düzgün zamanlarda okunmalıdır. Okunacak olan duaların saati olabilir bu durumda kendine özel saatinde okunmalı şayet duanın okunma saati yoksa en uygun zaman gece yarısı herkes yattıktan sonra okunmalıdır.
 • Duaya başlarken güzel kokular sürmek gerekir.

Esma-ül Hüsna Nasıl Okunur, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Birçok anlamları sırları ve hikmetleri olan Allah’ın isimleri olan Esma-ül Hüsna okuma şekilleri ve duaya başlamadan önce uygulanması gerekenlere dikkat edilmesi gerekir. Esma-ül Hüsna okumaya başlamadan önce abdest alınmalı ve kıbleye yönelmelidir. Esma-ül Hüsna okumaya başlamadan önce Yasin suresinin 9. ayeti okunmalı veya 51 kere Besmele çekilerek niyet edilmelidir. Allaha sığınarak okunan Esma-ül Hünsanın sırları ve faziletleri oldukça bereketlidir. Esma-ül Hüsna okumanın önemi;

 • Kısmet için ve dertlere derman olmak için
 • Borçlardan kurtulmak ve düşmanlarını yenmek için
 • Cinlerin ve şeytanların şerrinden korunmak için
 • Kalpleri nurlarla doldurarak bereketleri artırmak için
 • Hastalara şifa için, sırlar ve hikmetleri bol olan Esma-ül Hüsna zikirleri önemlidir.

Esma-ül Hüsna Sırları Nedir, Nasıl Dua Edilir?

 Esma-ül Hüsna faziletleri ve sırları şu şekildedir;

 • Sabah namazından sonra hiç konuşmadan ve yerinden kalkmadan Esma-ül Hünsanın 1 defa okunması akşam namazına kadar dua sahibini tüm kaza ve belalardan ve şeytanın şerrinden, ani ölümden korumaktadır.
 • Akşam namazının ardından okunan Esma-ül Hüsna sabaha kadar dua sahibini ani ölümden, şeytanın şerrinden, kaza ve belalardan sabaha kadar korumaktadır.
 • Sabah namazının ardından Esma-ül Hüsna yi üç defa okuyan dua sahipleri kabir azabından ve cehennem ateşinden uzak olur ve cennete gider. Dua sahipleri iki cihanda aziz olur.
 • Allahü Teala’dan dileği olan kişilerin 7 gün boyunca sabah ve akşam Esma-ül Hüsna okumaları sonucu dilekleri Allah katında kabul görür.
 • Esma-ül Hüsna zikrini 99 defa okuyan dua sahiplerinin bütün dilekleri kabul görür.

Esma-ül Hüsna okunurken her ismin başına getirilmesi gereken nida ‘Ya’ olmalıdır. Ya Aziz, Ya Rahman ve Ya Rahim gibi. Esma-ül Hüsna okurken Celle Celalühu mutlaka zikir aralarında söylenmelidir.

Esma-ül Hüsna Okumanın Bilimsel Faydaları

Esma-ül Hüsna’nın insan bedeni ve ruhunda yarattığı olumlu etkiler, yapılan bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Mısırlı bir profesör tarafından yapılan ve 3 yıl süren deney sonucunda; Esma-ül Hüsna’yı düzenli şekilde zikreden kimselerin vücutlarındaki biyoenerji artmaktadır. Birçok hastanın zikirlerini düzenli olarak yaptığında iyileştiği gözlemlenmiştir. Allah’tan yardım istemek ve dilek için Esma-ül Hüsna zikredilmelidir.

YORUM EKLE
Medyum - Aşk büyüsü