Cinlerden Korunma Yöntemleri

Cinlerden korunmak için yapılması gerekenler üzerinde yoğun araştırmalar yapılan bir konu olmanın yanında bugüne kadar tam olarak açıklaması yapılabilmiş bir tanımlamaya da dahil değildir.

Cinlerden Korunma Yöntemleri

Cinlerden korunmak için yapılması gerekenler üzerinde yoğun araştırmalar yapılan bir konu olmanın yanında bugüne kadar tam olarak açıklaması yapılabilmiş bir tanımlamaya da dahil değildir. Sadece cinlerden korunmak için ne yapılmalı sorusu ile ilgili değil, büyü ve büyünün yarattığı olumsuz durumlardan nasıl çıkılacağı da bu noktada oldukça önemlidir.

Cinlerden Korunmak İçin Dualar Çok Önemli

Allah tarafından yaratılan her şeyin bir sebebi olmakla beraber, bir şeye kavuşmak ya da olumsuz bir durumdan kurtulmak için bu durumun ortaya çıkışına sebep olan şeyin en başından engellenmeye çalışılması gerekmektedir. Manevi anlamda güçlü bir konuma gelmek için;

 • Sadaka vermeyi alışkanlık haline getirmek
 • “Estagfirullah min külli mâ kerihallah” duasını günde 70 kere okumak kişinin maneviyatında oldukça önemli bir etki yapacağı gibi kişinin herhangi bir konuda arayacağı manevi sebeplerini bulması için de önemli bir fayda sağlayacaktır.
 • Ruhi sıkıntıların önemli bir kısmının cinlerden ve büyüden meydana geldiği belirtilmelidir.

Cinlerden Korunmak İçin Koruyucu Özelliği Kanıtlanmış Dualar

Cin ve büyülerden korunmak ya da cin ve büyülerin etkilerinin en aza indirilmesi için yapılması gerekenler ile alakalı Kur’an-ı Kerim başta olmak üzere kıymetli dini kitaplarda bazı duaların okunmasının oldukça faydalı olacağı bildirilmektedir. Bunlara göz atılacak olursa;

 • Önce Euzü Besmele ardından da Fatiha suresinin okunması
 • Önce Euzu Besmele ardından da Kul-euzu okunması
 • Gusledimeye yetecek bir miktar suya önce Âyet-el Kürsi, ardından İhlas ve Muavvizeteyn adı verilen nas ve Felak sureleri okunmalıdır. Cin çarpan ya da cinlerin musallat olduğu kişi bundan üç yudum içtikten sonra kalanıyla da gusletmelidir.
 • Sedir ağacı yüzyıllardan beri cin ve büyüyle alakalı önemli bir araç konumundadır. Bu yönde Sedir ağacının 7 adet yeşil yaprağı toplandıktan sonra iyice ezilerek su ile karıştırılmalıdır. İyice karıştırıldıktan sonra önce Ayet-el Kürsi sonra da İhlas ve Kul-euzüler suresi okunduktan sonra üç yudum içilmeli kalanıyla da gusledilmelidir.

Cinlerden Korunmak İçin Kur’an-ı Kerim Surelerinin Önemi

Cinlerden korunmak için Kur’an-ı Kerim surelerinin oldukça önemli olduğu ifade edilmektedir. Şeytandan korunma ayetleri olarak da nitelendirilen dualar;

 • Üç kere salevat ardından Fatiha, Ayet-el kürsi, Kâfirun, İhlas, Felak ve Nas surelerinin yedişer kez okunup hastaya üflenmesi oldukça fayda sağlamaktadır. Daha sonra tüm sureler salavat getirilmesi ardından tekrar edilmeli ve önce evin her noktasına varsa bahçeye de üflenmelidir.
 • Önce Fatiha suresi, daha sonra Ayet-el Kürsi, son olarak da 4 kul olarak isimlendirilen Kafirun, İhlas, Felak ve Nas sureleri yedişer kez okunduktan sonra hastaya üflendiğinde sadece cin etkilerinden değil, büyü nazar hatta hayvan sokmasına karşı dahi önemli faydalar sağlamaktadır. Ayrıca hayvan sokması için duaların tuza okunup ısırılan yere sürülmesi de ek bir bilgi olarak belirtilmelidir.
 • Sabah ve akşam günde iki kere Bakara suresinin ilk 4 ayeti Ayet-el Kürsi ile, son olarak da Bakara suresinin son üç ayeti cin musallat olmuş kişinin üzerine okunursa oldukça iyi geldiği görülecektir.
 • Sabah akşam 24’er kere Estagfirullah dendikten sonra “Estagfirullah elazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” duası okunmalı, ardından 11 kere İhlas Suresi, 7 kere Fatiha ve 33 kere “Allahümme salli ve sellim ala seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed” okunmalıdır. Sevabı için Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V), Eshab-ı İkram ve evliyaların isimleri okunarak Silsile-i aliyye büyüklerinin ruhlarına hediye edilmelidir. Şifa, bunların hürmetine istenir. Bu dua kesintisiz olarak sabah akşam tekrar edilmelidir.

Nas ve Mü’min Sureleri Cinler İçin Önemli Bir Koruyucu

Cinlerden korunmak için okunacak dualar incelendiğinde Mü’min suresi, Ayet-el Kürsi ve Nas sureleri de oldukça önemlidir. Salevat ile birlikte okunan dua ayrıntılarına bakmak gerekirse;

 • Günde 500 kereden az olmamak koşuluyla La havle vela kuvvete illa billah okunması oldukça önemlidir. Duaya başlanmadan ve bitirildikten sonra 100’er kere salevat getirilmesi gerekmektedir. Bu dualar kesintisiz olarak her gün tekrarlanmalıdır.
 • “La ilahe illallahü vahdehü la şerike leh lehülmülkü velehülhamdü vehüve alâ külli şeyin kadir” duası her gün tekrar edilmektedir.
 • Mü’min suresinin başından “Ha-mim”'den başlamak koşuluyla “Masir’e” kadar Ayet-el Kürsi okunması cin çarpması konusunda oldukça önemli bir koruyucu kalkan olacaktır.
 • Nisa suresinin 100. ayetinin vemen yahruc’tan rahima’ya kadar olan bölümü yazıldıktan sonra sağ elinin içine alınıp, Cuma günü yalanıp yutulur. Bu durum büyülerin çözülmesi başta olmak üzere cinlere karşı koruyucu kalkan özelliği de taşımaktadır.
 • Son olarak hem cinlerden korunmak hem de Sar’adan kurtulmak için Ayat-i hırz okunması oldukça önemlidir. Ayat-i Hırz adı verilen sureler Bakara, Al-i İmran, En’am, A’raf, Tevbe, Yunüs, Hud, İbrahim, İsra, Mü’minun, Ankebut, Rum, Fatır, Yasin, Saffat, Feth, Rahman, Hadid, Haşr, Cin, Buruc, İhlas, Felak ve Nas surelerinin ilgili ayetleridir.

Ayat-i Hırz Duaları Nasıl Okunur?

Ayat-i Hırz duaları cinlere karşı koruyucu kalkan duaları açısından oldukça önemli faydalar sağlayan dualardır. Ayet-i Hırz duaları okunurken;

 • Öncelikle cinden zarar görmüş kişinin şifasına niyet edildikten sonra abdest alınmalıdır. 7 istigfar ve 11 salevat okunmalı, günde iki kere güneş doğduktan ve ikindi namazından sonra ifa edilmelidir.
 • Dualar direkt olarak hasta üzerine okunurken hasta üzerine üfürülerek ve 40 gün kadar devam edecek şekilde uygulanmalıdır. Dualar başta Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) olmak üzere Behaeddin Buhari, Ahmed Rıfai ve İmam-ı Rabbani hazretlerinin ruhlarına hediye edilmelidir.

Kur’an-ı Kerim Ve Duaların Etki Etmesi İçin Gözetilmesi Gereken Şartlar

Her türlü duanın tesir etmesinde ilk şartın Allah tarafından dilenmesi olduğu unutulmamalıdır. Allah dilemezse hiçbir dua kabul edilmediği gibi duanın tesirini Allah’ın verdiğine inanılmalıdır. Bu yönde;

 • Cin tarafından zarar görmüş ya da zarar görmeye devam eden kişinin, idrak edilecek dualar neticesinde iyileşeceğine inanması gerekmektedir.
 • Daha sonra duaların kabul görmesi için soğuk ve sıcaktan, şüpheli ilaçlardan ve zararlı gıdalardan sakınması gerekmektedir.
 • Dua okuyan insanın kul hakkından sakınması, karşılık olarak ücret almaması, bozuk iltikadlı olmaması, haram işlemekten korkması, harama el uzatmaması, haram yiyip içmemesi gerekmektedir. Bu yönde Tirmizi Allah’ı unutarak gafletle edilen dua kabul olmaz hadis-i şerifini bizlere aktarmaktadır.
 • Bu yönde İmam-ı Şarani hazretleri “kuşluk namazına devam edene cin musallat olmaz, cin mektubunu evinde bulundurup yanında taşıyana cin tesir etmez, dadanmış olan cin gider” buyurmuştur.

Allah Ve Resûlü İle İyi Bir Münasebet Kurmak

Kötü cinlerden ve şeytandan korunmak için en nemli husus Allah ve Resûlü ile iyi ilişkiler kurmaktır. Kur’ân-ı Kerim ve sünneti hayatının her alanında tatbik ederek, nezih ve iffetli bir hayat yaşamak kötülüklerden korunmak için çok önemlidir. Aynı zamanda cin ve şeytanların içeri sızabileceği en ufak bir pencere ve boşluk bırakmadan, günah işlemeden yaşamaya çalışmak bu yönde verilecek bir diğer önemli nasihâttır. Buhari tarafından bildirilen bir hadiste insanın bedeninde şeytanın kan gibi dolaştığı buyurulmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 17:20
YORUM EKLE
Medyum - Aşk büyüsü