Ayet ve Esmaları Okumanın Belirli Günleri Ve Sayıları Var Mı?

Ayet ve Esmaları zikretmenin, günü, saati ve sayısı var mı, Hangi vakitte okununca faydası çok olur? Esma ve Ayet zikretmenin enerjisi, esrarı ve faziletleri.

Ayet ve Esmaları Okumanın Belirli Günleri Ve Sayıları Var Mı?

Zikir yapmak güzeldir, İnsanı Maddi ve Manevi huzura kavuşturur. Esma ve Kuran-ı Kerimden Ayet zikretmenin adabına dikkat edilmesi, tam olarak inanarak yapılması büyük fayda sağlar. Ayet ve esmalar ile Allah c.c Hz.'ni Zikretmek can-ı gönülden inanarak anmak, İnsana sayılamayacak kadar nimetlere kavuşma fırsatı sağlar. Ayet ve Esmaların okunması için belirli gün ve sayıların olup olmadığı oldukça fazla sorulan ve merak edilen bir konu başlığı olmakla beraber ayet ve Esmaların okuma usullerinin bulunduğu muhakkaktır. Esma-ül Hüsna okuma usullerinin yanında okuma vakitleri, ziki saatleri, ebced değerleri de oldukça önemlidir.

Esmaül Hüsna’nın Neden Okunması Gerekmektedir, Önemi Nedir?

Esma-ül Hüsna ile ilgili A’râf Suresi 180. Ayette “O’na (Allah’a) o isimlerle dua edin” buyururken, sahih hadislerden biri şüphesiz Allah’ın (C.C.) 99 ismi vardır, kim bunları ezberleyip manasını düşünerek sonuna kadar sayarsa cennete girer buyurulurken, diğerinde ise “Allah’ın güzel isimlerini ezberledikten sonra eksiksiz olarak sayanlara cennetin müjdelendiği” belirtilmiştir. Bu müjdeler neticesinde Esma-ül Hüsna okuma şekilleri açısından yüz yıllardır herhangi bir tarikat üyesi olsun olmasın bütün Müslümanlar Esma-ül Hüsna’yı dillerinden düşürmeyip zikirlerinin tamamına katmaya başlamışlardır. Esma-ül Hüsna’nın tarikatlarca daha sistemli bir hale getirildiği de görülmektedir.

Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın Zikredilmesinin Buyurulması

Allah’ın zikredilmesi hususunda Kur’an-ı Kerim’de birçok ayet olduğu görülmektedir. “Ey mü’minler! Allah’ı çok zikredin, O’nu sabah akşam tesbih edin” ayetinde de görüldüğü üzere Kur’an-ı Kerim’in bu buyrukları Müslümanlar arasında Allah’ın isimlerinin sürekli olarak zikredilmesini sağlamıştır. Zamanla bu zikredilme süreci bir ibadet halini almış, yaygınlaşmış, diğer ibadetlerin de tamamlayıcı bir unsuru haline gelmiştir.

Tarikatların Esmalara Katkısı

Esma-ül Hüsna’lar tarikatlar sayesinde daha sistemli bir hale gelirken, her tarikatın kendi mensuplarına önerdiği zikir kitapları ayet ve Esmaların okunmaları için usûl ve sayı konusunda oldukça önemli bilgiler içermektedir. Her ne kadar her tarikatın ayrı bir adabı ve virdi olsa da belirli zamanlarda, belli miktarlarda okunan ve belli aralıklarda tekrar edilen Esma-ül Hüsna zikirleri İslam’ın önemli evrâdları arasındadır.

Esma-ül Hüsna’ların Sözlük Anlamları ve Özellikleri

Allah’ın isimlerinin her birinin farklı sözlük anlamları olmakla beraber, inananların edecekleri dua ve dilekleriyle ilgili Allah’ın farklı isimlerinin zikredildiği görülmektedir.

 • Bol rızık istenen dualarda Allah’ın Rezzak ismi
 • Günahların affı dilendiğinde Allah’ın Rahim, Afuv ve Gafur ismi
 • Çok sıkıntıya düşülen ve ferahlamak için edilen dualarda Allah’ın Vasi ismiyle dua edilmektedir.

Sözlük anlamları haricinde Esma-ül Hüsna isimlerinin her biri için farklı anlamlar taşıdıkları da görülmektedir. Esma-ül Hüsna isimleri,

 • Çok istenen şeyler ve dileklerin yerine gelmesi
 • Edilen duaların kabul edilmesi
 • Hane üzerindeki sıkıntıların uzaklaşması
 • Hastalıkların iyileşmesi için Allah’ın isimlerinin zikredilmesi sıkça yapılmaktadır. Esma-ül Hüsna’nın Havassı yani özellik ve hususiyetleri adı verilen bu durum İslam alimleri tarafından bu yönde çok önemli ve miras niteliğindeki önemli eserler yazılmasına neden olmuştur.

Ayet Ve Esmaların Okunma Vakitleri

Ayet ve Esmaların okuma vakitlerinin bu tür eserlerde günün hangi saati ve kaç defa okunacağıyla alakalı ayrıntılı bir şekilde açıklamaları yapılmıştır. Ayet ve Esma-ül Hüsna okunma vakitleri konusunda İbn-i İsa’nın ayrıntılı belirttiği üzere Esma-ül Hüsna ve ayetler yedi vakitte okunabilir. Bunun yanında Esma-ül Hüsna ve ayetlerin kuralları doğrultusunda belirtilen vakitlerde okunması duaların kabul edilmesi için de çok önemlidir. Aynı şekilde Esma-ül Hüsna zikrine başlanmadan önce gerekli olan şartlar ve ek olarak yerine getirilmesi gerekenler de oldukça önemlidir. Bu şartların sağlanmasının ardından zikre başlamak manevi bir huzur sağlamasının yanında zikrin daha dolu geçmesinin de anahtarı konumunda olacaktır. İbn-i İsa’nın belirttiği ayet ve Esmaların okunma vakitleri;

 • Günes (Sabah)
 • Müşteri (Jüpiter ve Mars) ( Kuşluk)
 • Zühre (Venüs ve Çobanyıldızı) (Güneşin tam tepe noktasına ulaştığı vakit)
 • Mırrîh (Merih) (Öğle)
 • Kamer (Ay) (Öğle ile ikindi arası)
 • Utârid (Merkür) (İkindi)
 • Zuhal (Satürn) (Akşam)

Ayet ve Esmaların Etkisinin Arttırılması İçin Yapılması Gerekenler

Okunan ayet ve Esmaların daha etkili olabilmesi, tesirlerinin arttırılması ve başaro şanslarının arttırılması için öncelikle çoğaltma işlemi yapılması gerekmektedir. Bu işlem için Arabi Ebced hesabı kullanılır. Ebced tablosuna göre Ebced değerlerinin her birinin Arapça yazılışlarına göre sayısal bir değer verilmekle ve buna göre gerekli hesaplamalar yapılmaktadır.

Esma (Lafz-ı Celal "Allah c.c" ) Zikretmenin Sağladığı Enerjiler

Özellikle doğru kullanıldığında, doğru ve belirli günlerinde okunması ve gerekli sayılara uyulması durumunda Esma-ül Hüsna’ların önemli birer hazine değerinde olduğu görülmektedir. Bu yönde Allah’ın her isminin önemli birer enerji kaynağı olduğundan hareketle, sağlıktan rızka kadar dünyadaki her olgunun Esma-ül Hüsna’larla birlikte çalıştığı unutulmamalıdır. Esma enerjileri için ise var olan her bir Esma-ül Hüsna’nın insan DNA’sına kodlanmış olması ve herkese farklı oranlarda tecelli etmesi de önemli bir detay durumunda. Bu nedenle gerçekten isteyerek, dileyerek ve zamanına uyarak ayet ve Esma-ül Hüsna’lar okunduğunda bu enerjileri yükselterek herkesin kendinde eksik olan noktaları şarj edebileceği de unutulmamalıdır.

Ayet ve Esmaları Okumanın Belirli Günleri Ve Sayıları Var Mı?

Esma Enerjileri Nasıl Ortaya Çıkar? Faydası nedir?

Vird edinmek olarak da isimlendirilen ayet ve Esma-ül Hüsna’ların her birinin enerjisinden sürekli ve kesintisiz olarak faydalanmak için her birinin ara verilmeden okunması oldukça önemlidir. Burada belli anlamları olan sözcükleri sistemli bir şekilde tekrar etmek anlamı taşıyan zikir olgusu devreye girerek beynin çalışan kapasite bloğunun yanında beyinde yeni hücre bloklarının oluşması mümkün hale gelmektedir. Esma enerjilerinin arttırılması bu şekilde mümkün olurken burada niyetin de oldukça önemli olduğunu belirtmek gerekiyor. Son olarak ebced değeri kadar günlük Esma-ül Hüsna ve ayet okuması yapmak ve bu okumalara en az 40 gün boyunca devam etmek de oldukça önem taşıyan bir başka husus.

Esma-ül Hüsna'da Allah c.c Zikrinin En Güzeli!

Esma-ül Hüsna isimlerinin her birinin günde en az bir kez tekrar edilmesinin öneminden bahseden din bilginleri yanında astrologlar tarafından da ayet ve Esmaların her birinin okunduğu belirli günler yanında her burcun ayrı bir Esması olduğu da ifade ediliyor. Esma-ül Hüsna’ların her birinin başka bir derde deva olmasından hareketle, Allah’ın isimlerinin günlük hayatta zikredilmesinin öneminin yanında, esma zikrinin en güzeli sorusunun cevabının kuşkusuz Allah olması ve imanın sadece Allah’ı bilmek değil, Allah’ı sevmek de olduğu da önemli bir gerçek.

Ayet ve Esma-ül Hüsnaları Zikretmek Şifalı İlaç Reçetesi Gibidir!

Allah’ın isimlerinin zikredilmesi insan hayatını oldukça kolaylaştırmanın yanında “Kalpler ancak Allah’ı hatırlamakla (zikretmekle) tatmin olur ayetinin de bu noktada içerdiği anlamlar oldukça önemli. Hatta hayat dediğimiz olgunun Allah’ın “Hayy” isminden gelmesi ve Esma-ül Hüsna’ların özellikle ruhsal problemlerin bir reçetesi konumunda olduğu da bir başka önemli detay. Bu nedenle gerek ayetlerin gerekse de Esma-ül Hüsna’ların duvara asılması evlerin ihtiyaç duyduğu bir reçete konumunda olduğu için ayet ve Esmalar’ın zikredilmesinin bir an bile ihmal edilmemesi gerekiyor.

Ayet Ve Esmalar Sadece Allah c.c Rızasını Kazanmak İçin Zikredilmelidir!

İnsan Allah’ın kendisini tanıması için yarattığı bir varlık olmakla beraber insanda birçok isim aynı anda açığa çıkarken hangi Esma hangi durumda okunmalı sorusu için,

 • Sabah kalkıldığında kişinin ailesi ve çocukları için Şekur esması,
 • İlme olan yeteneğin artması için Nur esması
 • Kavgacı, sinirli ve hırçın bir tavır sergilendiğinde El Halim esması
 • Sağlık için Şafi esması
 • Bereket için El Gani esması kullanılmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 21:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Lütfi ye Tolo
Lütfi ye Tolo - 5 yıl Önce

Anlamadım açıklamadan bişey ne vakit kaç defa zikretmeliyiz Allahın isimlerini açıklarsanız sevinirim teşekkürler

Medyum - Aşk büyüsü