Ağrıların Geçmesi İçin En Etkili Dua Hangisi?

Ağrıların geçmesi için en etkili dua, Peygamber Efendimiz'in ağrının geçmesi için okuduğu dua ve bilinmesi gereken tüm şifa duaları hakkında detaylar yazımızda...

Ağrıların Geçmesi İçin En Etkili Dua Hangisi?

Vücutta çekilen ağrıların geçmesi için en tesirli dua, bir an önce şifa bulmak isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen manevi uygulamaların başında gelmektedir. Her yaştan kişinin karşılaşabileceği sağlık sorunları arasında yer alan ağrı ve sızılar, bizlere sağlığın ne kadar önemli olduğunu ve zaman zaman kendi kibrimize gömülsek de en nihayetinde aciz birer insanoğlu olduğumuzu hatırlatmaktadır. Vücudunun çeşitli yerlerinde geçmek bilmeyen, dinmeyen ağrılar çekenlerin okuması gereken birtakım duaların İslam dinimizde yeri büyüktür. Bu dualar sayesinde mümin vatandaşlar, Allah'ın rızasını kazanarak şikayet ettikleri ağrıların geçmesine vesile olabilmektedir. Ağrıların geçmesi için en etkili dua ve diğer manevi uygulamalar, hem vücutlarında herhangi bir ağrıdan muzdarip olan kişilerin bizzat kendileri tarafından icra edilebilecekleri gibi aynı zamanda bu kişilerin sevenleri tarafından da uygulandığında faydalı sonuçlar doğurabilmektedir.

Dinimizde sahih hadisler arasında yer alan ve güvenilir İslam kaynaklarında en çok dikkat çekmiş uygulamaların arasında bulunan şifa duaları sayesinde pek çok kişi, mudarip olduğu hastalığın kısa süre içinde geçmesine ve sağlığına tekrar kavuşmasına vesile olabilmektedir. Siz de küçük ya da büyük hayat standardınızı düşüren fiziksel ya da ruhsal acılar, ıstıraplar çekiyorsanız, bu tür şifa dualarını usullerine uygun bir şekilde okuyarak Yüce Allah'tan acınızı ve ağrılarınızı dindirmesini dileyebilirsiniz. Şüphesiz ki Allah O'na sığınan kullarına merhamet eden ve şifa verendir.

Vücuttaki Ağrıların Geçmesi İçin Dualar Var Mıdır?

Sağlığın kıymetini hastalıkta ve ağrı çekerken anlayan biz aciz kullar, çektiğimiz acıların bir an önce son bulması için bütün elimizden gelen uygulamaları yaptıktan sonra hastalığın ve şifanın kaynağı Yaradan'a yöneliriz. Bu sayede Allah'ın biz aciz kullarına merhamet etmesini ve şifa vermesini O'ndan niyaz ederiz. Şifanın kaynağı Yüce Allah'ın rızasını kazanmak ve şifa bulmak için dinimizde geniş yer kaplayan şifa dualarına başvurulması, bu ağrılardan ya da hastalıklardan muzdarip kişilerin faydasına olacaktır. Dinimizde vücuttaki ağrıların geçmesi için dua ve sureler gibi birtakım manevi uygulamalar yer etmektedir.

Vücuttaki ağrıların bir an önce dinmesi ve katlanılmayacak seviyeden azalıp gitmesi için okunması gereken duaların her biri, sahih İslami kaynaklarda yer eden ve denenip gerçekliği test edilmiş manevi uygulamalar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla bu tür şifa dualarını usulüne göre okuyan hasta kimseler, Allah'ın izni ile şifa bulabilmekte ve kısa sürede sağlıklarına kavuşabilmektedirler. Anında etkili dua var mı hangisi başlıklı yazımıza bu konu hakkında bilgi edinmek için göz atabilirsiniz.

Şifa Dualarını Kimler Okumalıdır?

Bir ağrının geçmesi için okunacak dua, hem hastalıklardan muzdarip olan ve katlanılamayacak derecede dinmeyen ağrılar çeken Müslümanların bizzat kendileri tarafından okunabileceği gibi hem de bu kişilerin anne - babaları, kardeşleri, eşleri ya da çocukları tarafından da okunabilmektedir. Özellikle henüz büluğ çağına ermemiş çocukların duaları, bu yavruların günahsız olmaları sebebiyle Allah katında çok büyük yere sahiptir. O yüzden ciddi derecede geçmeyen ağrılara sahip kimseler, çevrelerindeki çocukların sevgisini kazanarak onların hayır duasını da alabilirler.

Dinimizin en sahih ilmi kaynaklarında büyük oranda yer kaplayan ve gerçekliği bizzat inançlı kimseler tarafından test edilen şifa duaları, vücutta yaşanan hem maddi ağrıların hem de manevi ıstırapların son bulmasında etkilidir. Bu sebeple sadece fiziksel acı duyanlar değil aynı zamanda gönlünde bitmek bilmeyen dertleri biriktirenler, acıdan, ıstıraptan her gün büyük duygusal çöküntü yaşayan kişiler de ruhlarına bu şifa duaları sayesinde dinginlik ve huzur verebilme imkanına sahip olmaktadır.

Ağrıların Geçmesi İçin En Etkili Dualar Hangileridir?

Şifa duaları arasında sahih hadislerde yer alan dini ritüelleri, İslami usullere göre uygulayarak şifa bulabilir, vücudunuzda bir türlü dinmek bilmeyen ve size üzüntü ve acı olarak geri dönen bu ağrıların sona ermesine vesile olabilirsiniz. Hadislerde geçen ağrının geçmesi için okunan dua ve dileklerden bazıları şu şekildedir:

  • "Euzü biizzetillâhi ve kudretihi min şerri ma ecidü ve uhâziru"

Bu duanın geçtiği hadis-i şerif şu şekilde bilinmektedir: Osman b. Ebi’l-Asi’den (Radıyallahu Anh) rivayet edildiğine göre, kendisi vücudunda duyduğu bir ağrıdan Resullüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’e şikâyette bulundu. Resulüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, ona şöyle buyurdu: “Elini, vücudundan ağrıyan yere koy ve şöyle de: “Bismillâh” (üç defa), yedi defa da "Euzü biizzetillâhi ve kudretihi min şerri ma ecidü ve uhâziru"

Vücutta duyulan acıların ve ağrıların geçmesinde çok etkisi olduğu bu duanın usulüne göre okunmasına dikkat edilmelidir. Bu sebeple ağrılardan muzdarip olan hastalar ellerini ağrıyan bölgelerine koyduktan sonra kalpten gelecek bir şekilde duayı okumalıdırlar. Duanın şifa vereceğine inanç duyulmazsa, duanın gerçekleşmesi de mümkün olmayacaktır. Bu yüzden öncelikle bu dua ile Allah'ın rızasının kazanılacağı ve O'nun izni ile ağrıların dineceğine olan inancın olmasına özen gösterilmelidir.

Ağrıların Geçmesi İçin En Etkili Dua Türkçe Meali

Ağrıların geçmesi için okunacak dua uygulamasında duanın kalpten gelmesi çok önemlidir. Hastalıktan muzdarip olan kişi bu ağrılarının duanın aracılığıyla dineceğine dair inanç beslemezse, bu duanın gerçekten etkili olması mümkün değildir. Bu yüzden az önce belirttiğimiz; "Euzü biizzetillâhi ve kudretihi min şerri ma ecidü ve uhâziru" duasının Türkçe mealine de gereken önem verilmeli duanın ne anlama geldiğinin iyi kavranması gerekmektedir. Ancak bu sayede dua etkili bir şekilde kalpten gelecek biçimde okunabilir. İşte ağrıların geçmesi için etkili dua Türkçe anlamı:

  • Allah'ın adıyla, korktuğum ve duyduğum şeyin kötülüğünden Allah'ın izzet ve kudretine sığınırım.

Bu duanın hastanın ya da vücudunda ağrı duyan kişinin yakınları tarafından da okunması makbule geçmektedir. Usulüne göre okunan şifa duaları sayesinde pek çok kişi kısa sürede ağrılarının dinmesine vesile olarak şifaya kavuşabilmektedir. Hastalıktan kurtulmak için en etkili dua hangisi başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Sahih Hadislerde Geçen Ağrıların Geçmesi İçin Dualar

Sahih ilmi kaynaklarda vücudunun çeşitli yerlerinde ağrılar bulunan kimselerin, Allah'ın izni ile şifaya kavuşmalarında etkili olan şifa duaları şu şekilde bildirilmiştir:

  • Resûlullah yine buyurdu buyurdu ki: “Yağmur suyunu toplayıp, üzerine, Fâtiha-i şerîfe, Âyet-el-kürsi, İhlâs-ı şerîf ve Kul-e’ûzü sûreleri yetmişer kere okunur. Bu sudan aralıksız yedi sabâh içenlerin hastalıkları, ağrıları zâil olur.” Bunları, beş, on sâlih müslümân toplanıp, aralarında taksim ederek okuyup, suya üfleyebilirler” (Hazînet-ül-esrâr)
  • Hz. Aişe validemiz buyurdu ki, bir yerinde ağrı olduğunda, Resulullah iki Kûl e’ûzü (Felak ve Nas) sûresini okuyup, mübarek avucuna üfler, elini ağrı olan yere sürerdi.
  • Kalb ağrısının kısa sürede geçmesi için de, “Ellezîne âmenû ve amilussalihâti tûbâ. Lehüm ve husnü meâb.” duasının okunması tavsiye edilmiştir.

Bunların yanı sıra baştaki ağrıların geçmesi için etkili dua okumak isteyen kimseler, "Bismillâhi erkike, min külli şey’in yü’zike, min şerri külli nefsin aynin hâsidin. Allahu yeşfike, bismillâhi erkike.” duasını okuyabilirler. Bu duanın da Türkçe meali yani anlamı şu şekildedir:

  • (Allah’ın adıyla, sana eziyet veren her şeyden, her canlının şerrinden yahut her hasetçinin gözünden seni Allah’a sığındırırım. Allah sana şifa verir. Allah’ın adıyla seni Allah’a sığındırırım.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2019, 00:42
YORUM EKLE
Medyum - Aşk büyüsü