Hastalıktan Kurtulmak İçin En Etkili Dua Hangisi?

Hastalığın geçmesi için dua, hastalıktan kurtulmak için okunacak dua ve çaresiz hastalıktan kurtulmak için mucize dualar hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Hastalıktan Kurtulmak İçin En Etkili Dua Hangisi?

Hastalıktan korunmak ve şifa bulmak için en etkili dua, özellikle çeşitli hastalıklardan muzdarip olup sağlığın kıymetini daha iyi anlayanlar tarafından merak edilmektedir. Alemlerin Rabbi Cebabı Hakk, O’na iman eden ve kulluk yapan inançlı Müslümanların sağlıklarını her çeşit olumsuz koşulda bile muhafaza edebilmeleri için yol göstericidir. Bu şekilde sağlıklarını kaybeden kişilerin hastalıklardan tez vakitte kurtulabilmesi için İslam dininde okunması özellikle tavsiye edilen pek çok dua ve zikir bulunmaktadır. Hastalıktan kurtulmak için en etkili dua ve diğer manevi uygulamalar bu sebeple hem sağlık sorunları yaşayan kişilerin bizzat kendileri tarafından hem de sevenleri tarafından okunarak kişilerin kısa zamanda sağlığına kavuşması mümkün olabilmektedir.

İslam dini kaynaklarında ve sahih hadislerde hastalıkların def edilmesi için tesiri çok kuvvetli olduğu bilinen sağlık ve şifa duaları, gerçekten hastaların iyileşmesinde çok etkili olmaktadır. Kendisinde bulunan karakter özelliklerinin yanı sıra çevresine olan tutum ve davranışlarıyla sadece Müslüman alemine değil tüm insanlığa muhteşem bir örnek teşkil eden Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in de müminlere bu tür şifa sağlayan dualarının okunmasını tavsiye ettiği bilinmektedir. Borçtan kurtulmak için en etkili dua hangisi, başlıklı yazımızda bilinmesi gerekenlere ulaşabilirsiniz.

Hastalıktan Kurtulma Duası Var Mıdır?

Herhangi bir hastalıktan muzdarip kişiler, kainatın yaratıcısı ve her şeye kudreti yeten Allah’a yalvararak okuyacakları şifa duaları ile sıhhatlerine O’nun rızasını kazanarak kavuşabilirler. Son derece önemli olan hastalıklara şifa veren dua ile tez vakitte sağlığına ve sıhhatine kavuşan pek çok kişinin olduğu bilinmektedir. Herkesin çevresinde bu şekilde manevi destek ile kısa zamanda yatalak bir halden ayağa kalkan kişiler olmuştur. Eğer siz de hastalığınızı bir an önce atlatmak ve sıhhatinize tekrardan kavuşmak istiyorsanız hastalıktan kurtulma şifa bulma duası okuyarak manevi destekle tez zamanda ayağa kalkabilirsiniz.

Hastalıktan kurtulma dualarını hasta olan kişilerin bizzat kendileri okuyabileceği gibi bu kişilerin durumuna üzülen çevresindeki sevenleri de okuyabilir. Bu sayede duaların manevi yönden daha tesirli olması sağlanarak hastaların şifa bulması sağlanabilmektedir.

Hastalıktan Kurtulmada Etkili Olan Dualar Nelerdir?

Dermanı olmayan hastalıklarda bile etkili olan bu dualar, İslam dininde geniş bir yer kaplamaktadır. Hem Peygamber Efendimiz (s.a.v)'ın buyurduğu sahih kaynaklarda hem de diğer ilmi kaynaklarda şifa bulmak için okunan pek çok dua olduğunun altı çizilmiştir. Sonsuz rahmet ve marifet sahibi Allah'tan yardım isteyerek dertlerine derman bulan kişiler, çok ağır hastalıkları bile Allah'ın kudreti ve izni ile atlatabilmenin sevincini yaşamaktadır. Şifa bulmak için okunması gereken dualardan bazıları dini kitaplarda büyük yer edinen önemli dualardır. Hastalıktan kurtulmak için hangi dua okunur sorusunun yanıtını arayan kişiler için şu duaların düzenli olarak ve usullerine uygun bir şekilde okunması tavsiye edilmiştir:

  • Essâlatü ve selâmü aleyke yâ seyyidi yâ Resulallâh huzbiyedii kallet hileti veşfi marazi yâ şafil ileti bi lûtfike ve keremike yâ tabibe külli dâin ve devâin külli şey’in yâ nebiyyir rahmeti ve yâ kaşifel gummeti ve yâ şefiil ümmeti ve yâ rahmeten lil âlemin”

Bu duanın yatsı namazından sonra abdestli bir şekilde okunmasına özen gösterilmelidir. Şifa bulmak isteyen kişiler kadar sevenleri tarafından da okunacak olan bu dua sayesinde Allah'ın rızası kazanılarak kısa sürede şifa bulmak, hastalıklardan kurtularak sıhhate kavuşmak mümkün olabilmektedir. Bu konuda Dileklerin kabulü için en etkili dua hangisi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Peygamber Efendimiz'in Okuduğu Şifa Duaları

Çaresiz hastalıktan kurtulmak için dua arayışında bulunan dini bütün Müslümanlar, sahih kaynaklarda yer alan duaları okuyarak Allah'tan hastalıklarına şifa, dertlerine derman vermesini dileyebilirler. Bu konuda Yüce Allah'ın yer yüzündeki Resulü Hazreti Peygamber Efendimiz (s.a.v)'ın bir hastanın ziyaretine uğradığı zaman ya da kendisine bir hasta getirildiği vakit okuduğu dua şudur:

  • "Allâhümme ezhibil-be’se Rabben-nâsi veşfi fe-enteş-şâfî lâ şifâe illâ şifâüke şifâen lâ yuğâdiru sekamen."

Bu duanın manevi olarak hastalıkların son bulması ve hastaların şifa bulmasında büyük etkisi olduğu bilinmektedir. Duanın Arapça aslına göre okunması tavsiye edilirken aynı zamanda Türkçe mealinin de bu duayı okuyacak kişiler tarafından bilinmesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü duanın kalpten gelmesi ve hastanın bu şekilde yakarışlarını Allah katında sunması için duanın ne anlama geldiğini öğrenmek önem teşkil etmektedir.  Bu yüzden duanın bilinmesi gereken Türkçe meali şu şekildedir:

  • "Ey insanların Rabbi! Acıyı gider, şifa ver, şifa veren sensin. Senin şifandan başka şifa yoktur. Senden hiçbir hastalığı hariç tutmayan şifa istiyoruz. (Tirmizi-Buhari)

Duanın ibadetler sonrasında okunurken Türkçe mealinin de gönülden okunmasına dikkat edilmelidir. Ancak yine de hastalıktan kurtulma duası Arapça aslına göre okunmasına özen gösterilmelidir.

Hastalıktan Kurtulmak İsteyenlere Önerilen Dualar

Peygamber Efendimiz (s.a.v) tarafından buyrulan bir diğer şifa suresinin de Fatiha Suresi olduğu bilinmektedir. "Fatiha her türlü hastalığa şifadır" buyuran Allah Resulü maddi ya da manevi bütün hastalıklara karşı Fatiha'nın okunması gerektiğini tavsiye eder. Bununla ilgili olarak Allah'ın Resulüne şifa bulmak için gelen kör bir Müslüman, "Yâ Resûlallah “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” Allahü teâlâya duâ et, gözlerim açılsın,” dedi.

Hazreti Muhammed (s.av.), “Kusûrsuz bir abdest al! Sonra Yâ Rabbî! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselâmı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselâm! Seni vesîle ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hâtırın için kabûl etmesini istiyorum.Yâ Rabbî! Bu yüce Peygamberi bana şefâatcı eyle! Onun hurmetine duâmı kabûl et!” duâsını okumasını söyledi.

Bunun üzerine Peygamber Efendimiz'in buyurduklarını harfi harfine yerine getiren adam güzelce abdestini aldıktan sonra Allah'a yönelerek dua etmeye başladı. İki gözü de kör olan adamın duadan sonra hemen gözleri açıldı. Bu olayın üzerine bu duâyı Müslümanlar, her zaman okumuşlar ve maksadlarına kavuşmuşlardır.

Kısa Şifa Duaları Nelerdir?

Hastalıklarına derman bulmak isteyen hastaların günün her saatinde okuyabilecekleri ve kısa olduğu için kolay ezberleyebilecekleri şifa duaları da bulunmaktadır. Hastalıktan kurtulma iyileşme duası olarak abdestli bir şekilde okunacak dualardan bazıları şunlardır:

  • Şifa duası 1: "Ezhib”l be”se Rabbin”nasi esfi ve entes”safi la sifae illa sifauke , sifaen la yügadiru sekama"
  • Duanın anlamı: "Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! şifa ver, çünkü şifa verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifa yoktur. Öyle şifa ver ki hiç bir hastalık bırakmasın."
  • Şifa duası 2: "Bismillah,erkike min külli şey’in yü’zike,ve min şerri külli nefsin ev aynin hasidin,Allahu yeşfike, Bismillahi erkike"
  • Duanın anlamı: “Allah’ın adıyla seni rahatsız eden her şeyden her türlü kötü nefisten ve kem gözden, sana koruma diliyorum. Allah sana şifa versin. Sana Allah adıyla koruma diliyorum.”
  • Şifa duası 3: ”Bismillahi yübrike min külli yesfike ve min şerri hasidin, ve min şerri külli zi ayn.”
  • Duanın anlamı: Allah’ın adıyla. Allah sana bütün hastalıklardan şifa versin. Hasettiği zaman hasetçilerin ve bütün nazarı değen kimselerin şerrinden korusun.”

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2019, 00:42
YORUM EKLE
Medyum - Aşk büyüsü