Anında Etkili Dua Var Mı, Hangisi?

Şimşek gibi etkili dua, anında kabul olan mucize dua ve saniyede kabul olan dualar hakkında detaylı bilgileri, en çabuk kabul olan dua hangisidir sorusunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Anında Etkili Dua Var Mı, Hangisi?

Anında tesir gösteren dualar, güvenilir İslam kaynaklarında yer alan ve Müslümanlar tarafından her ihtiyaç anında başvurulan dualardır. Müslümanların maddi ve manevi açıdan yaşadıkları sıkıntılarda kurtuluşa ermek ve içinde bulundukları sıkıntılı durumdan kurtulmalarını sağlayacak dualar ile kısa sürede istedikleri rahatlığa ulaşmaları mümkün olabilmektedir. Anında etkili dua ve zikir gibi manevi uygulamalar, Müslümanların zor zamanlarında başvurdukları ilmi kaynaklarda geniş yer kaplamaktadır.

Yerlerin ve göklerin yaratıcısı Allah-u Teala'ya gönülden bağlı inançlı kimselerin hem maddi hem de manevi açıdan yaşadıkları sıkıntılarında dua ibadetine başvurdukları bilinmektedir. bu yüzden Müslümanların gerek ruhsal sıkıntılı durumlarında gerekse de maddi açıdan zor zamanlar geçirdiklerinde kendilerini baştan aşağı iyi hissetmelerine kapı aralayacak çok çeşitli dualar ve sureler bulunmaktadır. Hemen etkisini gösteren dua ile inançlı kişilerin dileklerine kavuşması mümkün olmaktadır.

Hemen Etkisini Gösteren Dualar Hangileridir?

Bir dileğin gerçekleşmesi Cenabı Hakk'ın izni ile olmaktadır. Bazı duaların tesiri o kadar büyüktür ki Allah'ın rızasını kazanma konusunda dini bütün inançlı müminlere faydalı olmaktadır. Kısa sürede kişilerin maddi ve manevi açıdan yaşadığı sıkıntılardan kurtulmasını sağlayacak duaların çeşitlilik gösterdiğinin bilinmesi gerekir. Sonsuz merhamet ve mağrifet sahibi Yüce Allah, kullarının yakarışlarını karşılıksız bırakmayandır. Kullarının en sıkıntılı zamanlarında ve çaresiz olduklarında yetişen Yüce Allah, kullarının dualarına karşılık vererek onları içinde bulunduğu sıkıntılı durumlardan çekip alır, böylelikle Müslümanlar ettikleri duaların karşılığını alarak sıhhat ve mutluluğa kavuşabilirler.

Etkisi hemen görülen dualar, Yüce Mevla'nın kullarına ihsan ettiği en güzel lütuflar arasında yer almaktadır. Bu dualar sayesinde sıkıntılı olan kişiler dertlerine kısa sürede derman bulmanın mutluluğunu yaşayarak Allah'a şükrederler. Hastalıktan kurtulmak için en etkili dua başlıklı yazımızda konu hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

İç Sıkıntısına Hemen Etki Gösteren Dualar

Ruhsal bunalım yaşayan ve gönlünde anlamlandıramadığı ağırlık sebebiyle kendini huzursuz hisseden Müslümanlar, Allah'a dua ederek içinde bulundukları bu olumsuz durumdan kurtulabilirler. İslami kaynaklarda yer alan sıkıntı içindeyken okunacak dualar şunlardan oluşmaktadır:

 • "La ilahe illallah kable külli şey'in, La ilahe illallah ba'de külli şey'in, La ilahe illallah yabka Rabbüna ve yefni küllü şey'in"

 • “Hasbiyallahü la ilahe illahü aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabb-ül arşil azim”

 • "Ya uddeti ınde şiddeti, ve ya gavsi ınde kürbeti! Ührüsni bi-aynikelleti la tenamü vekfini birüknike ellezi la yüramü''

Güvenilir ilmi kaynaklarda yer alan bu dualar sayesinde Müslümanlar iç sıkıntılarından anında kurtulmanın rahatlığını yaşayabilirler. Ancak bu duaların İslami usullere ve şartlara göre okunmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Örneğin bu duaların günlük ibadetlerin ardından okunması müminlerin gönül rahatlığına ulaşmalarında çok güçlü bir etkiye sahiptir. Öte yandan duaların okunduğu vakitte iç huzursuzluğu yaşayan kişiler mutlaka abdestli olmalıdır.

İç sıkıntısına anında etki eden dua okunurken kalpten hissedilerek okunmalıdır. Bununla birlikte Yüce Allah'ın rızasını kazanmak için okudukları duaya olan inançtan şüphe edilmemelidir. Allah'ın O'na sığınan kullarına merhametli davrandığının bilincinde olunmalı ve dualar inanarak gönülden bir huşu içinde okunmalıdır. Ayrıca duanın anlamının bilinmesi de tesirinde etkili olacağı için mutlaka duanın ne anlama geldiğine gerekli özenin gösterilmesi lazımdır.

İç Sıkıntısına Anında Etki Eden Dua Anlamı Nedir?

Her gün özellikle akşam vakitlerinde 7 kere okunması gereken bu duaları okuyan inançlı müminlerin, hem dünya hem de ahiret sıkıntısından kurtulacakları müjdelenmiştir. Bu duaların okunuşunda Arapça okumaya özen gösterilmeli ve Türkçe mealinin de bilinmesi gerekmektedir. Anında etkisini gösteren sıkıntı duası ile Müslümanların gönül rahatlığına ve iç huzura kavuştukları bilinmektedir. Bu duaların Türkçe meali şu şekildedir:

 • "Sıkıntıda imdadıma yetişen, güçlükte desteğim, her an görüp gözeten Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz kudretinle, bana yardım eyle!"

İstigfara devam edeni, Allahü teâlâ, her sıkıntıdan, üzüntüden, dertten, geçim darlığından kurtarır, ferahlığa çıkarır ve ummadığı yerden rızıklandırır. Bunun bilincinde olarak duaların huşu içinde okunmasına gayret edilmelidir.

Anında Etlisini Gösteren Sureler

Maddi ya da manevi yaşanılan sıkıntılarda hızlı bir şekilde huzur bulmak için Allah'ın yardımını yakaran Müslümanlar, anında etkisini gösteren sureler sayesinde bu dileklerine kavuşabilmenin mutluluğunu yaşamaktadır. Kur'an ilim ve irfan sahibi hoca efendilerin bildirdiği üzere İnşirah Suresi'nin müminlerin sıkıntıdan kurtuluşunda faydalı olduğu bilinmektedir. İnşirah Suresi ayetleri ve okunuşu şu şekildedir:

 • Bismillahi’r-Rahmani’r-Rahim

 • Elem neşrah leke sadrek

 • Ve vada’na ‘anke vizreke

 • Elleziy enkada zahreke

 • Ve refa’na leke zikreke

 • Feinne me’al’usri yüsren

 • İnne me’al’usri yüsren

 • Feiza ferağte fensab

 • Ve ila rabbike ferğab

İnşirah suresinin anlamına da dikkat edilmelidir. Sıkıntılardan anında kurtulmak için okunacak dua sayesinde siz de içinde bulunduğunuz koşulların Allah'ın izni ile değişmesine vesile olabilirsiniz. İnşirah suresinin Türkçe meali şöyledir:

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. Senin için bağrını açmadık mı? İndirmedik mi senden o yükünü? O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü? Senin şanını yüceltmedik mi? Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var. Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var! O halde boş kaldığında yine kalk yorul! Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!

Anında Etkisini Gösteren Dualar ve Hacet Namazı

İsteklerine Allah'ın izni ile kısa sürede ulaşmak isteyen müminler hacet namazı ve hacet duaları ile dileklerine kavuşabilmenin mutluluğunu yaşamaktadırlar. Duanın hemen kabul olması için dualar ve manevi uygulamalar arasında yer alan hacet namazının doğru bir şekilde kılınmasına özen gösterilmelidir. Hacet namazı, İslami usullere göre iki, dört ya da on iki rekat olarak kılınmalıdır. Hacet namazı kılarken okunacak olan dualar ve sureler şu şekildedir:

 • Hacet namazının ilk rekatında Fatiha ve üç Ayet-el-kürsi okunmalıdır.

 • İkinci rekatta yine Fatiha ile başlanır ve birer kere İhlas ile Muavvizeteyn okunur.

 • Üçüncü rekatta ilk rekatta olduğu gibi Fatiha ve üç kere Ayet-el-kürsi okunmalıdır.

 • Dördüncü rekatta ise ikinci rekatta okunanlar okunduktan sonra dilek ve niyet edilmelidir.

Arapça yerine Türkçe olarak anında tesir eden dua okumak isteyen sıkıntı içindeki müminler, şu duayı okuyarak kısa sürede dileklerine kavuşarak sıkıntılarından kurtulabilir:

 • Ya Rabbi! Sana yalvarıyorum. Alemlere rahmet olarak gönderdiğin Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselamı araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam! Seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi! Bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et."

Duanın Anında Kabul Olması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüce Allah'ın rızası kazanılmak için okunan duanın kabul edilmesi konusunda birtakım koşullar bulunmaktadır. Sıkıntı anında en etkili dua okurken, duanın kabul edileceğinden şüphe edilmemesi ilk şartlardan gelmektedir. Bunun yanında duanın koşullarına riayet edilip edilmediğine dikkat edilmesi önem teşkil etmektedir. Çünkü gereken şartlara riayet etmeden duanın kabul edilmesini beklemek uygun olmayacaktır. Borçtan kurtulmak için en etkili dua hangisidir, başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 • Önce çalışmak, sonra dua dinin esası,
  Kabul edilir ancak, çalışanın duası!

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2019, 00:42
YORUM EKLE
Medyum - Aşk büyüsü