Evleneceğin Kişiyi Rüyada Görmek İçin En Etkili Dua Hangisi?

Evleneceğin kişiyi rüyada görmek için ne yapmalı ve evleneceğin kişiyi rüyada görmek için en etkili dua sorularının yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Evleneceğin Kişiyi Rüyada Görmek İçin En Etkili Dua Hangisi?

Evlenilecek kişiyi rüyada görmek için okunacak etkili dualar, evlilik ile kader ilişkisi hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlarına ulaşmak isteyen Müslümanlar tarafından merak edilmektedir. Dini inançlarımızın özü olarak tanımlanan dua ederek kaderin değiştirilmesi mümkün müdür? Müslümanlar açısından kaderin bilinmeyen sırlarına dair merak edilen pek çok konudan biri de muhakkak evlilikteki eş seçimi ile ilgilidir. Dünya evine girilen kişi kaderin bir bağlantısı olarak kabul edildiğinden evlenmeden önce bu kişiyi görmek için birtakım manevi uygulamalara başvurulduğu bilinmektedir. Evleneceğin kişiyi rüyada görmek için en etkili dua ile inançlı kimseler, hayatlarını birleştirecekleri kişileri rüyalarında görerek bu tür evliliklerin kaderlerinde olup olmadığını ya da kendilerine hayırlı olup olmadığını kestirebilme imkanına sahip olmaktadır.

Evlenmek için eş seçimi yaparken, dini inancınızdaki kriterlerin yanı sıra anne ve babanızın rızasına da dikkat etmeniz evliliğin İslami usullere göre gerçekleşmesinde büyük önem taşımaktadır. İstihare yaparak kişinin evlenmeden önce evleneceği kişiye dair işaretleri rüyasında görmesi mümkün olmaktadır. Sahabeler döneminden beri Müslümanlar arasında yaygın olarak uygulanan bu teknik ile evleneceğin kişiyi rüyada görmek için dua okuyarak istenilen sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Evlenecek Kişiyi Rüyada Görmek Mümkün Mü?

İslam dininde din alimleri ve sağlam ilmi kaynaklarda da büyük yer edinen istihare uygulaması ile birlikte dünya evine girilecek kişinin rüyada insanlara malum olması mümkün olmaktadır. Evlenecek insanı rüyada görmek için ne yapmalı sorusu ile pek çok Müslüman tarafından merak edilen bu konuda sağlam manevi uygulamalar öne çıkmaktadır. Bu manevi uygulamaları İslami usul ve esaslara göre birebir olacak şekilde uyguladıktan sonra  evlenecek kişi rüyada görülebilir. Ancak bu uygulamanın şartlarına ve detaylarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

İslam dininde büyük bir yer kaplayan ve özellikle kadere iman eden müminler tarafından sıklıkla uygulanan istihare manevi uygulamasının yanı sıra halk arasında Hızır orucu olarak bilinen uygulama ile de evlenecek kişinin rüyada görülmesi sağlanabilmektedir. Hastalıktan kurtulmak için en etkili dua hangisi başlıklı yazımızda konu hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Evlenecek Kişiyi Rüyada Görmek İçin Ne Yapmalı?

Evlenmek isteyen ancak evlilik için karşılaştıkları adaylara şüpheyle bakan kişiler evleneceğin kişiyi rüyada görmek için okunacak dua ile bu şüphelerini ortadan kaldırabilme imkanına erişebilmektedir. Planladıkları evliliklerinin hem bu dünya içinde hem de ahiretleri için hayırlı olmasını isteyen özellikle genç yaştaki bay ve bayanlar, istihare uykusuna yatarak rüyalarında hayatlarını birleştirecekleri kişinin bizzat kendisini ya da ona dair belirli emareleri görebilmektedir.

İstihare manevi uygulaması ve istihare namazı kılınmasında birtakım usuller bulunmaktadır. İstihare; bir işin müminin hakkında gerçekten hayırlı olup olmadığını anlamak için abdest alıp iki rekat namaz kıldıktan sonra bu konuda belirlenen istihare duasını okuyarak o işiyle ilgili rüya görmek adına uykuya yatması uygulamasıdır. İmam-ı Gazali'nin istihare uykusu ile iglili olarak dört şeyi yapan kişinin dört şeyden mahrum kalmayacağını buyurmuştur. Bu dört şey şu şekildedir:

  • Şükreden kişi nimetin artmasından mahrum kalmaz,
  • Tövbe eden tövbesine kabulden mahrum kalmaz,
  • İstihare eden hayırdan mahrum kalmaz,
  • İstişare eden, doğruyu bulmaktan ve hakikate ulaşmaktan mahrum kalmaz.

İstihare Uykusu ile Evlenecek Kişiyi Rüyada Görmek

Hem gelin hem de damat adaylarının hayatlarında büyük bir öneme sahip olan evlilik müessesi uzun düşünceler ve değerlendirmeler yapılarak kurulması gereken bir kurumdur. Evliliğin İslami usullere uygun olmasının yanı sıra evlilik ile dünyalarını birleştirecek olan kadın ve erkeğin de bizzat kendisi için hayırlı olmasına dikkat edilmelidir. Öte yandan evlilik bir soy devamı sağladığından, hayırlı evlatlar dünyaya getirmek ahiret sınavında bu evlatların yükümlülüğünün de yaşanacağı için dini bütün Müslümanlar için büyük önem taşımaktadır. İstihare duası ve namazı diyanet içinde de en çok dikkat edilen manevi uygulamalar içinde yer almaktadır.

Herhangi bir işe başlarken, örneği evlenirken ya da konut satın alırken istihare yapılmasına dikkat edilmelidir. Hadis-i şeriflerinde buyrulduğu üzere;

  • "Mutluluk, istihare namazı kılmakla gerçekleşir." (Hakim)
  • "İstiharede bulunmak ve kadere rıza göstermek kişinin mutlu olacağına, bunun aksi ise, kişinin mutsuz olacağına alamettir." (Tırmızi)
  • "İstihare eden kimse mahrum kalmaz, istişare eden pişman olmaz. İktisat eden darlık çekmez." (Taberani)

Bu hadisi şeriflerde de görüldüğü üzere hayırlı bir evlilik yapmak ve hayat boyunca mutlu olabilmek için evlenme aşamasından önce mutlaka birkaç defa olmak üzere istihare etmeli ve Hak Teala'ya sığınılmalıdır. Nefsin ve kötü kimselerin evlilik planlaması esnasında araya girmemesi için Yüce Allah'a yakarılmalıdır.

İstihare Duası Nasıl Okunmalıdır?

İstihare namazı ve duası hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için açıklamak gerekirse, her dini uygulamada olduğu gibi istihare duasının okunmasında da birtakım İslami koşullara dikkat edilmesi gerekmektedir. Evlenmeden önce evlilik ile ilgili planlara başladıysanız ve hayatınızı birleştireceğiniz gönül adayını bulduğunuzu düşünüyorsanız istihare duası ve zikri ile gerçekleştirmeyi planladığınız bu evliliğin sizin için hayırlı olup olmadığına dair işaretlere sahip olabilirsiniz. Rüyanızda evleneceğiniz kişiyi görmeden önce;

  • İki rekat nafile namazı kılınmalı ve şu dua okunmalıdır,
  • "Eğer bu evliliğim dünya ve ahiretim için hayırlı ise, bunu bana mübarek eyle. Eğer hakkımda hayırlı değilse, onu benden uzaklaştır ve hayırlı olanı bana kolaylaştır. Beni kazana rıza gösterenlerden eyle, Ya Erhamerrahimin."

İstihare başkasına yaptırılan bir manevi uygulama çeşidi değildir. Dolayısıyla evliliğinin hayırlı olup olmadığını öğrenmek isteyen kişilerin bu uygulamaları bizzat kendisi yapmalıdır.

İstihare Duası Öncesi Tevbe Edilmelidir

İstihare uykusuna yatmadan önce tevbe edilmeli ve abdestli bir şekilde, Yüce Allah'a yönelip bugüne kadar bilerek ya da bilmeden işlenmiş olan günahlardan dolayı tevbe edilmesi gerekmektedir. Bunun için örnek olarak; "Ya Rabbi! Büluğ çağımdan itibaren şu ana kadar yaptığım günahlara pişman oldum. Bundan sonra da, inşaallah hiç günah işlememeye söz veriyorum." denilir.

Tevbe ettikten sonra gusül abdesti alınmalıdır. İslami koşullara uygun bir şekilde kusursuz olarak guslettikten sonra o gece "istihareye niyet ettim" diyerek iki rekat nafile namaz kılınır. İstihare namazı kılarken ilk rekatta Kafirun suresi, ikinci rekatta ise İhlas suresi okunur. İstihare namazı kıldıktan ve selam verdikten hemen sonra okunması gereken dua şudur:

  • Allahümme inni estehirüke bi-ilmike ve estakdirüke bi-kudretike ve eselüke min fadlikealizm fe inneke takdirü ve la akdirü ve talemü vela alemü ve ente allamül-guyub

Evlenecek Kişiyi Görmek İçin İstihare

İstihare duasını namazdan sonra okuyarak bu şekilde istihare etmeye 7 gece boyunca devam edilir. Sadece gece istihare uykusuna yatılmalıdır diye bir kaide yoktur. Dolayısıyla gece işleri dolayısıyla gündüz uyumak zorunda kalan ya da öğle vakti kaylule yaparak öğlen uykusu çekecekler de diledikleri takdirde gündüz vaktinde istihareye yatabilir. Gündüz vakti istihareye yatmanın caiz olmasının yanı sıra gusül abdesti sadece ilk gün alınmalıdır. Diğer günler gusül abdestinin alınmasına gerek yoktur. İşlerin iyi gitmesi için inanılmaz etkili dua hangisidir, başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

İstihare duası başkasına yapılır mı sorusunun yanıtı olarak, istihareyi herkesin kendi yapması gerekir. İstihare yapmasını öğrenmeli, bu sünneti kendisi ifâ etmelidir. Bedenle yapılan ibadetleri başkasına yaptırmak caiz değildir. İstihare namazını kılıp duasını ettikten sonra hiç konuşulmadan yatıp uyumaya özen gösterilmelidir.

YORUM EKLE
Medyum - Aşk büyüsü