Hamile Kalmak İçin Hangi Dua Okunur?

Hamile kalmak için okunacak dualar ve sureler, hayırlı evlat sahibi olmak için okunacak sureler ve denenmiş hamile kalma duası hakkında bilinmesi gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Hamile Kalmak İçin Hangi Dua Okunur?

Gebe kalmak için okunacak dualar, çocuk sahibi olmayı isteyip de bir türlü kısmet olmayan hanımların gerek internet üzerinde gerekse de sosyal çevrelerinde en çok araştırma yaptıkları konulardan biri olarak öne çıkmaktadır. "Ben kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim." hadis-i şerifinin kıymeti göz önünde bulundurulduğunda Yüce Allah'tan hayırlı bir evlat istemek her kişinin istekleri arasında bulunmaktadır. Çocuk sahibi olmak için çok hevesli olsa da bazı hanımlar ne yazık ki bir an önce sevdiklerine müjdelemek istedikleri hamilelik haberini vermek için bir türlü uygun şartları oluşturamamaktadır. Hamile kalmak için hangi dua okunur sorusunun yanıtını arayan anne olmak isteyen hanımlar, İslam dinimizde doğruluğu ve etkisi tecrübe edilmiş duaları okuyarak Allah'ın izniyle evlat sahibi olabilmektedir.

Tıbbi tedavi yöntemlerini deneyen ancak yine de olumsuz sonuçlarla karşılaşan hanımlar, her şeye gücü ve kudreti yeten Yüce Allah'a el açıp dua ederek, Allah'tan kendilerine bir çocuk bahşetmelerini niyaz ederler. Kainatın Yaratıcısı, Alemlerin Rabbi Yüce Allah, kendisine el açıp dua eden mümin kullarının dualarını kabul edendir. Bu sebeple her konuda olduğu gibi Allah'tan hayırlısı istenerek dua edilmelidir. Cüzi irademizle kısacık ömrümüzde başımıza gelen ya da gelecek olanların iyi ya da kötü olduğunu bilemeyiz. Bu sebeple her şerde bir hayır vardır denerek bunun bilincinde Allah'a el açıp dua edilmelidir. Evlenmek için hangi dualar okunmalıdır başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Hamile Kalmak İçin Okunacak Dua ve Sureler

Müslümanların içinde bulunduğu ve aşmakta zorlandıkları tüm sorunlarda Allah'tan güç ve yardım istemek için O'na yönelir ve dua ederler. Çocuk sahibi olmak herkesin isteyebileceği bir durum olsa da bazı durumlarda bazı insanlar için çocuk sahibi olmamak hayırlı olabilir. Bunun bilincinde olarak bütün tıbbi ve manevi gayretlere rağmen çocuk olmuyorsa bu durumu dert etmek ve ısrarla bu konu üzerinde durmak doğru değildir. Bu noktada hamile kalmak için okunacak dua ve sureler hakkında detaylara geçmeden önce bu konunun anne olmak için heves eden kişiler tarafından iyi idrak edilmesi önemlidir.

Tüm tıbbi müdahaleler uygulanmasına rağmen çocuk sahibi olmak mümkün gözükmüyorsa bunun üzerinde ısrarla durmak yerine "Hayırlısı ne ise o olsun" demek kişiler için daha faydalıdır. Çünkü ne yazık ki günümüzde çocukları tarafından katledilen, yaşlılığında ulu orta kendi başına bırakılan anne ve babalar da maalesef ki vardır. Bu yüzden çocuk istenebilir, bunun yolları aranabilir ancak bu durum takıntılı bir hale getirilmemelidir.

Hz. Zekeriya (a.s) Evlat Sahibi Olmak İçin Ettiği Dua

Meryem suresi 3. ve 6. ayetleri çocuk sahibi olmak isteyenlerin okuduğu sureler arasında yer almaktadır. Meryem 3. ve 6. ayetlerin Türkçe okunuşu şu şekildedir:

 • İz nada rabbehu nidaen hafiyya. Kale rabbi innı vehenel azmü minnı veştealer ra'sü şeybev ve lem eküm bi düaike rabbi şekıyya. Ve innı hıftül mevaliye miv veraı ve kanetimraetı akıran feheb lı mil ledünke veliyya. Yerisüni ve yerisü min ali ya'kube vec'alhü rabbi radıyya

Duanın ne anlama geldiği bilerek okunduğunda daha kalbi duygularla okunması mümkün olduğu için Meryem suresinin 3. ve 6. ayetlerinin anlamına da muhakkak dikkat edilmelidir:

 • (Zekeriyya) Dedi ki: “Rabbim, şüphesiz benim kemiklerim gevşedi ve baş, yaşlılık aleviyle tutuştu; ben sana dua etmekle mutsuz olmadım. Doğrusu ben, arkamdan gelecek yakınlarım adına korkuya kapıldım, benim karım da bir kısır (kadın)dır. Artık bana Kendi Katından bir yardımcı armağan et. Bana mirasçı olsun. Yakup oğullarına da mirasçı olsun. Rabbim, onu razı olunan kıl.”

Bu duanın ibadetlerden sonra Arapça olarak okunmasında fayda bulunmaktadır. Hamile kalmak için hangi dua okunmalı sorusunun yanıtlarını arayan kişiler bu duayı ibadetlerinden sonra en kalbi duyguları ile okuyabilirler.

Hamile Kalmak İçin Okunacak Etkili Dua ve Sureler

İslam dinimizde her içinden çıkılmaz denilen durumda Yüce Allah'ın yardımını dileyebileceğimiz etkili dua ve sureler bulunmaktadır. Hayırlı bir evlat sahibi olmak isteyen hanımlar da hamile kalmak için en kuvvetli dualardan biri olarak kabul edilen Ayetel Kürsi'yi her cuma gecesinde 7 kere okuduktan sonra yine 7 kere olacak şekilde şu duayı edebilirler:

 • “Ya Rahmân, Ya Rahîm, Ya Halim, Ya Kerim, Ya Rezzâk, Ya Hannan, Ya Deyyan, Ya Hâkim,  99 Esmaü’l Hüsna’nın hatırı için bana hayırlı bir evlat sahibi olmayı nasip et."

Bunun yanı sıra çocuk sahibi olmak isteyen bayanların öncelikle niyet ettikten sonra Kenzül Arş duasını seher vaktinde yüzünü kıbleye dönerek okuması tavsiye edilmektedir. Toplumumuzda pek çok kez faydası görüldüğü tecrübe edilen bu dualar aracılığıyla Allah'ın izni ile hamile kalmak mümkün olabilmektedir. Sıkıntıda okunacak dua hangisidir başlıklı yazımızda detayları öğrenebilirsiniz.

Hamile Kalmak İçin Cuma Gecesi Okunacak Dualar

Duaların kalpten gelerek okunması, kabul olmasında önem teşkil etmektedir. Yüce Allah'a yalvaran kişiler en kalbi ve temiz duyguları ile Allah'a yönelmelidir. Bu yüzden İslam dinimizde önemli bir ibadet günü olarak öne çıkan Cuma gecesinde okunacak duaların da tesirli olduğu bilinmektedir. Tıbbi açıdan herhangi bir sıkıntısı olsun ya da olmasın, çocuk sahibi olmak isteyen tüm bayanlar, cuma gecesi sessiz bir ortamda yüzlerini kıbleye dönerek avuçlarını açarak Allah'a yalvarmalıdır. Bu vaziyette 7 kere peş peşe olacak şekilde Fatiha suresi okunmalıdır. Duada salih olmak ve içten bir niyetle Allah'a yönelmek çok önemli olduğu için gözleri kapamadan diz üstü çökerek şu duanın okunmasında yarar vardır:

 • “Allah’ım, sen en güzel şekilde ve en hayırlı biçimde bizi rızıklandıran, hem maddi anlamda hem de manevi anlamda bizi nimetleriyle rızıklandıransın.  Beni de rahmetinle muradıma eriştir ve tez vakitte bana hayırlı bir evlat nasip et, âmin.”

Fatiha suresinin Arapça okunmasının yanında Türkçe anlamının da idrak edilmesi duanın gönülden bir şekilde gelerek okunmasında tesirli olmaktadır. Bu yüzden hamile kalmak için Fatiha suresinin Arapça okunduktan sonra bir kez de olsa Türkçe okunması faydalıdır.

Hamile Kalmak İçin Okunacak Ayet ve Dualar

Yüce Allah'tan hayırlısı ile çocuk isteyen eşler, birlikte okuyacakları dualarla da Allah'a yalvararak O'nun izniyle evlat sahibi olabilmektedir. Hamile kalmak için okunacak dua ve ayetler ile Allah'ın izni ile çocuk sahibi olmak mümkün olmaktadır. Hamile kalmak isteyen hanımlar hem kendileri hem de eşleri şu duaları ve ayetleri okuyarak çocuk sahibi olmayı Allah'tan niyaz edebiler:

 • "Allah'!ım, Senden erkek (veya kız) çocuğu istiyoruz. Ama sen daha iyi bilirsin. Hakkımızda hangisi ha­yırlı ise onu ver."
 • " Allahümmec alnî min ledünke zürriyyeten tayyi-beten mutîaten." Anlamı: "Allah'ım, bana yüce katından temiz ve saygılı bir nesil ihsan eyle."
 • İnne rabbeke hüve'I-hallâku'l-alîm." = "Muhak­kak ki Rabbin her türlü yaratma şeklini bilir." (Hicr, 15/86) Bu ayeti kerime geceleri 1267 kere okunmalı ve üç ay boyunca sürdürülmelidir.
 • "Fallâhu hüve'l-veliyyü ve hüve yuhyî" = "Muhak­kak ki Allah dosttur ve yaratandır." (Şura, 42/9) âyetini, eşler beraber olmadan önce 289 kere tekrar etmelidir.
 • "HüvaIIahü'l-hâliku'l-bâriü" Anlamı: "O yaratandır ve yok­tan var edendir." (Haşr, 59/24) âyeti çocuk sahibi olmak isteyen bayanlar tarafından 1054 kere tekrar edilmelidir.

Hamile Kalmak İçin Okunacak İhlas Suresi

Hamile kalmak isteyen hanımlar eşleriyle cima etmeden önce İhlas suresini 3 defa okumalıdır:

 • Bismillahirrahmânirrahîm.
 • Kul hüvellâhü ehad
 • Allâhüssamed
 • Lem yelid ve lem yûled
 • Ve lem yekün lehû küfüven ehad

Duanın anlamının kavranması kalpten okumak için etkilidir. Bu yüzden hamile kalıp hayırlısı ile çocuk sahibi olmak isteyen hanımlar eşleriyle birliktelikten önce İhlas suresini Arapça okuduktan sonra Türkçe de okumalıdır.

 • Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
 • De ki; O Allah bir tektir.
 • Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir).
 • Doğurmadı ve doğurulmadı
 • O 'na bir denk de olmadı.

YORUM EKLE
Medyum - Aşk büyüsü