Sıkıntıda Okunacak Dua Hangisidir?

En çaresiz anda okunacak dua, sıkıntıda okunması gereken dua ve dert sıkıntı gideren mucizevi dua hakkında detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Sıkıntıda Okunacak Dua Hangisidir?

Maddi ve manevi sıkıntıda okunacak etkili dua, karşılaştığı dert ve sıkıntıların Allah'tan olduğu bilinciyle yine çözüm için Allah'a yönelen ve O'nun kudretiyle sıkıntılarından kurtulmayı niyaz eden inançlı kimseleri başvurduğu manevi yöntemler arasında yer almaktadır. Yüce Allah, kullarının kendine isyan etmemesini emretmiştir. Bu yüzden maddi ya da manevi açıdan sıkıntıda bulunan kişilerin en temel görevi Allah tarafından kendisine verilen bu dert ve sıkıntılara sabrederek imtihanı kazanmaktır. Sıkıntıda okunacak dua ve sureler ile yaşanılan maddi ve manevi sıkıntıları bertaraf etmek mümkün olmaktadır. Peygamber Efendimiz (s.a.v)'ın da sıkıntıda olan kişilere bizzat kendisinin okuduğu dualar sayesinde Allah'ın rızası kazanılarak içinde bulunan sıkıntılı durumdan çıkmak mümkün olmaktadır.

Yüce Allah'ın aciz kulları olarak bizler, zaman zaman gerek fiziksel anlamda gerekse de manevi anlamda pek çok sıkıntı yaşamaktayız. Ancak bu sıkıntılarda sabırlı olmalı ve derdimizin dermanı için Yaradan Rabbimize kulluk ederek dert ve sıkıntı duaları okuyarak bu sıkıntılarımızın son bulması için ona yalvarmamız gerekir. İmtihan için geldiğimiz bu dünyada yaşadığımız sıkıntıların hafiflemesi ve de ortadan kaybolması yine Allah'ın izni ile gerçekleşecektir. Bu yüzden herhangi bir şekilde sıkıntı sahibi kimselerin, sıkıntıda okunacak dua Kuran'da geçen sure ve duaları belirtilen İslami usullere göre okuyarak yaşadıkları ve muzdarip oldukları sıkıntılardan kurtulması mümkün olabilmektedir.

Dert ve Sıkıntılarda Okunacak Etkili Dualar Var Mı?

Sıkıntı içinde olan Müslümanların muzdarip oldukları dert ve tasalarının son bulması için okunacak dualar, İslam dininde büyük yer edinmektedir. Şifa ve merhamet sahibi Yüce Allah, O'na sığınan aciz kullarının sıkıntılarını hafifleten ve onlara şifa verendir. Bu sebeple sıkıntı içinde olanların okuması gereken dualar ile hem maddi anlamda yaşanan acıların dindirilmesi, hem de ruhsal anlamda manevi ıstırapların son bulması Allah'ın izni ile mümkün olmaktadır. Ağrıların geçmesi için en etkili dua hangisi başlıklı yazımıza konu hakkında detaylı bilgiler edinmek için göz atabilirsiniz.

Hz. Yunus Peygamber'in sıkıntılı anında okuduğu dualar, sahih İslami kaynaklarda yer etmiştir. Bu konudaki hadis-i şerif'e göre şöyle buyrulmuştur: Hz. Sa'd (r.a) anlatıyor:

 • Resulullah (s.a.v) buyurdular ki; "Balığın karnında iken, Zü'n-Nun'un (Yunus Aleyhisselamın) okuduğu dua şu idi:
 • "La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü mine'z zalimin."

Bu duayı okuyarak içsel sıkıntıların dindirilmesi ruhsal huzura erişmesi mümkün olmaktadır. Sahih kaynaklarda yer edinen bu duanın Türkçe anlamı ise şu şekildedir:

 • "Allah'ım! Senden başka ilah yoktur. Seni her çeşit kusurdan tenzih ederim. Ben nefsime zulüm edenlerdenim."

Bu şekilde dua edip de icabet görmeyen yoktur denilmektedir. Dolayısıyla özellikle içinde anlamlandıramadığı bir sıkıntı olan, her an kötü bir şey olacakmış gibi hisseden ve bu hislerin önüne geçemeyen inançlı kimseler, bu duayı ezberleyerek akıllarına geldikçe okumaları takdirde Allah'ın izni ile yaşadıkları ruhsal ıstırapların son bulmasına vesile olabilirler.

En Çaresiz Anda Okunacak Dua

İslam dinimizde müminlerin yaşadığı sorunlarda ve sıkıntılarda, Yüce Allah'a yönelerek ondan aciz kullarına merhamet etmesi dilenir. Bu tür durumlarda yani en çaresiz anda okunacak dua ve diğer manevi uygulamalar ile kısa sürede sıkıntıların üstesinden gelmek mümkün olabilmektedir. Bir diğer sahih hadis-i şerifte okunması tavsiye edilen sıkıntı duaları şu şekildedir:

 • Sıkıntı için şu duayı okuyun: La ilahe illallahülazim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-ilazim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdi Rabbül Arşil-kerim.) [Müslim]
 • "Bir kimse, sıkıntılı zamanında on defa, Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azîm'i okursa, Allahü teâlâ üzüntüsünü giderir.
 • Bir sıkıntıya düşünce, "Bismillâhirahmanirrahim velâ havle velâ kuvvete illa billâhil aliyyil azim" diyeni Allahü teâlâ, sıkıntı ve belalardan muhafaza eder. [Deylemi, İbni Sünni]

Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) Sıkıntıda Okuduğu Dua

Derin ilmi bilgilerin yer aldığı İslami kaynaklarda sıkıntı anında Müslümanların sıkıntısının giderilmesi için okuması gereken dualara geniş yer ayrılmıştır. Bu sahih hadis-i şeriflerde yer alan sıkıntı duaları arasında, Hz. Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) sıkıntı yaşadığında okuduğu duaya da yer verilmiştir. İnançlı kimseler bu duayı kalpten gelecek bir şekilde okuyup gün içinde aklına geldikçe tekrar ederek yaşadıkları sıkıntıların hafiflediğini ve zamanla ortadan kaybolduğunu bizzat kendileri tecrübe edebilirler. İşte Hz. Peygamber Efendimizin sıkıntı anında okuyup şifa bulduğu dua:

 • Hz. İbn-i Abbas (r.a.) anlayıyor: Hz. Peygamber (s.a.v) üzüntü sırasında şu duayı okurdu:
 • La ilahe illallahü'l azim'l-halimü, La ilahe illallahu rabbü'l arşi'l-azim. La ilahe illalahü rabbü's-semavati verabbü'l-a'rdı verabbü'l-kerim.

Sıkıntıya düşen ya da herhangi bir şekilde borçlanan bir kimse, bin kere "La have ve la kuvvete illa billahil ayliyyil azim." derse Allahü Teala o kimsenin işini kolaylaştırır denilmiştir. Sıkıntıda okunacak dua Arapça okunmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bu duaların Yüce Allah'ın izni ile kabul olunacağına inanılarak kalpten okunması gerekmektedir. Hadis-i şeriflerde belirtilen bu duaların yanı sıra kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'de yer alan şifa duaları da hem maddi hem de manevi sıkıntılarımızın hafiflemesine ve zamanla ortadan kaybolup gitmelerine vesile olmaktadır. İşlerin rast gitmesi için inanılmaz etkili dua hangisi başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

İnşirah Suresi ile Sıkıntılardan Kurtulmak

Kur'an-ı Kerim kitabımızda önemli bir yer tutan İnşirah Suresi ile sıkıntılardan kurtulmak mümkün olmaktadır. Ancak bu duanın faziletinden yararlanabilmek için okuma usullerine sadık kalınmalı ve duanın işe yarayacağı inancının her daim canlı tutulması gerekmektedir. İnşirah Suresi'nin okunuşu şu şekildedir:

 • Bismillahi'r-Rahmani'r-Rahim
 • Elem neşrah leke sadrek
 • Ve vada'na 'anke vizreke
 • Elleziy enkada zahreke
 • Ve refa'na leke zikreke
 • Feinne me'al'usri yüsren?
 • İnne me'al'usri yüsren?
 • Feiza ferağte fensab?
 • Ve ila rabbike ferğab?

İnşirah suresinin kalpten okunabilmesi için Türkçe Mealinin de açık bir şekilde sıkıntıdan kurtulmak isteyen Müslümanlar tarafından anlaşılmış olmasına dikkat edilmelidir. Bu yüzden sure Arapça olarak okunduktan sonra Türkçe olarak da tekrar edilmesi faydalı olacaktır. Surenin anlamı şu şekildedir: Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla.Senin için bağrını açmadık mı? İndirmedik mi senden o yükünü? O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü? Senin şanını yüceltmedik mi? Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var. Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var! O halde boş kaldığında yine kalk yorul! Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O'na doğrul!

Sıkıntıda bunalımda okunacak dua olan İnşirah Suresi'nin fazileti ise şöyle bildirilmiştir: Bu süreyi abdestli bir şekilde her gün 7 kere okumaya devam eden kimse gönül sıkıntısından kurtulur, bol berekete ve rızka kavuşur. Bir Müslüman beş vakit namazın ardından İnşirah Suresini okumaya devam ederse, Allah’u Teala o kimsenin her işini kolaylaştırır. Kederli bir durumda ise, ferahlığa çıkarır. Beklemediği yerden kendisine rızık ikram olunur. Kalbi her zaman huzur ve rahatlık içinde bulunur. Kendisinde göğüs darlığı bulunan kimseye bu sure okunur veya hasta olan kimse bu surenin okunmasına bizzat devam ederse, Allah’u Teala o kimseyi bu hastalıktan kurtarır.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2019, 00:41
YORUM EKLE
Medyum - Aşk büyüsü