İç Sıkıntısı İçin Hangi Dua Okunur?

En çaresiz anda okunacak dua, Peygamberimizin sıkıntı duaları ve en etkili sıkıntıdan kurtulma duası hakkında bilinmesi gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

İç Sıkıntısı İçin Hangi Dua Okunur?

Can sıkıntısı ve iç huzursuzluk için okunacak dua fazileti sayesinde Yüce Allah'ın izni ile sıkıntıdan kurtulmak mümkün olabilmektedir. İslam dinimizde içine düşülen ve Müslümanların baş edemeyeceği gibi büyük görünen tüm sorunlarla başa çıkmada okunacak her biri faziletli dua ve sureler bulunmaktadır. İç sıkıntısı için hangi dua okunur sorusunun yanıtı araştırılarak da bu tür durumlarda iç sıkıntısın giderilmesi için okunması gereken dualar hakkında bilgi sahibi olunabilir. Sıkıntının giderilmesi ve manevi yönden huzura erişilmesi için en etkili olan dualar İslam dini alimleri tarafından da Müslümanlara sık sık tavsiye edilmektedir.

Bu dünyanın bir imtihan yeri olarak kabul edildiği unutulmamalıdır. Her ne kadar dertlerimiz başımızdan aşkın gibi gözükse de tüm dertlerin dermanı Yüce Allah'tır. Allah'a el açıp O'ndan yardım dileyerek yaşadığımız sıkıntıların sona ermesini niyaz edebiliriz. Bu konularla ilgili olarak iç sıkıntısından muzdarip olan Müslüman vatandaşlar en çok Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v)'ın sıkıntı vakitlerinde okuduğu duaları merak etmektedir. Peki dertten ve sıkıntıdan kurtulmak için kısa sürede iç huzura erişebilmek için hangi dualar, ne şekilde okunmalı?

İç Sıkıntısını Geçiren Dualar

İç sıkıntısını gidermek için hangi dua okunur sorusunun yanıtı olarak din alimleri tarafından sıklıkla tavsiye edilen dualardan bazıları şu şekildedir:

 • "Sıkıntılı iken "Hasbünallah ve ni'mel-vekîl" deyiniz!"
 • Hz. Sa'd (r.a.) anlatıyor: Resûlullâh (s.a.v.) buyurdular ki; "Balığın karnında iken, Zü'n-Nûn'un (Yûnus aleyhisselâmın) yaptığı duâ şu idi:
 • Lâilâhe illa ente sübhâneke innî küntü mine'z-zâlimîn.

Sahih olarak kabul edilen İslami kaynaklarda geniş bir yer edinen ve günümüze değin pek çok Müslümanın iç sıkıntısını bu şekilde giderdiği bu duaların kalpten gelecek şekilde ve Arapça usulüne uygun olarak okunmasına dikkat edilmelidir. Ancak duanın Türkçe mealini iyice idrak ederek kalpten okumak mümkün olacağı için duanın mutlaka ne anlama geldiğinin iyice kavranması tavsiye edilmektedir. Bu sayede iç sıkıntısı içindeki kişiler, Allah'ın izni ile gönül rahatlığına kavuşabilmektedir. İç sıkıntı için okunacak dua diyanet kaynaklarında şu şekilde Türkçeye tercüme edilmiştir:

 • Allâh'ım! Senden başka ilâh yoktur, Seni her çeşit kusurdan tenzîh ederim. Ben nefsime zulüm edenlerdenim."

Bu şekilde dua edip de icabet görmeyen yoktur denilmektedir. Dolayısıyla tesiri çok kuvvetli olan bu duanın özellikle iç sıkıntısı çekildiği anlarda ve sıkıntının katlanılamaz boyutlara ulaştığı durumlarda gönülden gelecek şekilde tane tane olarak 7 defa okunması iç sıkıntısının giderilmesinde oldukça faydalı olmaktadır. İç sıkıntısını gidermeni bir başka yöntemi olarak bedduayı kaldıran dua hangisidir başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sıkıntıları Gidermek İçin Okunacak Dualar

Sahih ilmi kaynaklarda sıklıkla bahsedilen ve en güvenilir din alimlerinin de çoğu yerde Müslümanlara okuması gerektiğini tavsiye ettiği dualar oldukça çeşitlidir. Her biri gerçekten tesirli olduğu Müslümanlar tarafından tecrübe edilmiş bu dualar arasında şunlar da yer almaktadır:

 • Sıkıntı için şu duayı okuyun: La ilahe illallahülazim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-ilazim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdi Rabbül Arşil-kerim.) [Müslim]
 • "Bir kimse, sıkıntılı zamanında on defa, Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azîm'i okursa, Allahü teâlâ üzüntüsünü giderir."
 • Bir sıkıntıya düşünce, "Bismillâhirahmanirrahim velâ havle velâ kuvvete illa billâhil aliyyil azim" diyeni Allahü teâlâ, sıkıntı ve belalardan muhafaza eder. [Deylemi, İbni Sünni]
 • Hz. İbn-i Abbas (r.a.) anlatıyor: Hz. Peygamber (s.a.v.) üzüntü sırasında şu duâyı okurdu: Lâilâhe illâllâhü'l-azîmü'l-halîmü, Lâilâhe illallâhu rabbü'l arşi'l-azîm. Lâilâhe illâllâhü rabbü's-semâvâti verabbü'l-'ardı verabbü'l-'arşi'l-kerîm.
 • "Sıkıntıya düşen veya borçlanan, bin kere "La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim" derse, Allahü teâlâ işini kolaylaştırır."

Sıkıntının Geçmesi İçin Okunacak Sureler

Yüce Allah, Müslümanların hakikat yolunu bulması için tüm insanlığa gönderdiği Kur'an-ı Kerim kitabında tüm surelerinde faziletler ve şifalar gizlemiştir. Kutsal kitabımızın sıkıntı anlarında okunması gereken en faziletli surelerinden biri olarak kabul edilen İnşirah Suresi de bugüne kadar özellikle iç sıkıntısı, ruhsal bunalım yaşayan Müslümanlara şifa olmuştur. Bu sure usulüne göre okunarak Allah'ın izni ile iç huzuruna kavuşmayan yoktur. İç sıkıntısı için hangi duayı okumalıyım diye internet üzerinden araştırma yapan kişilerin okuması gereken duaların başında gelen İnşirah Suresi Türkçe okunuşu şu şekildedir:

 • Bismillahi'r-Rahmani'r-Rahim
 • Elem neşrah leke sadrek
 • Ve vada'na 'anke vizreke
 • Elleziy enkada zahreke
 • Ve refa'na leke zikreke
 • Feinne me'al'usri yüsren?
 • İnne me'al'usri yüsren?
 • Feiza ferağte fensab?
 • Ve ila rabbike ferğab?

İç sıkıntısından muzdarip olan kişiler kadar sevenleri tarafından da okunması makbul olan bu dua ile gönül ferahlığına ulaşılması mümkün olmaktadır. Etkisi çok kuvvetli olan bu surenin usulüne göre okunması durumunda kısa sürede sonuç almak mümkündür. Eğer iç sıkıntısı yüzünden başı dertten kurtulmayan birisi kendi kendine bu duayı okumak istiyorsa, duayı Arapça usulüne sadık kalarak avucuna okumalı daha sonra şifanın Allah'tan geleceğine gerçekten inanarak avuçlarını yüzüne sürmelidir.

Eğer iç sıkıntısı yaşayan kişiye başka biri yardımcı olmak için bu sureyi okuyacaksa duayı okuduktan sonra dertlerden muzdarip olan kişinin yüzüne üflemeli ve Allah'tan duasını kabul etmesini temenni etmelidir. Öte yandan iç sıkıntısı için suya okunacak dua olarak bilinen İnşirah suresi bu şekilde de okunup uygulanabilmektedir. Suya okunup üflendikten sonra bu suyun iç sıkıntısı yüzünden mutsuzluk yaşayan kişiye içirilmesi gerekmektedir. İnşirah suresinin Türkçe anlamının da öğrenilmesi duanın en kalbi duygularla içten bir şekilde okunmasında faydalı olacaktır:

 • Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla.
 • Senin için bağrını açmadık mı?
 • İndirmedik mi senden o yükünü?
 • O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü?
 • Senin şanını yüceltmedik mi?
 • Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.
 • Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!
 • O halde boş kaldığında yine kalk yorul!
 • Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O'na doğrul!

Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v) Sıkıntıda Okuduğu Dualar

Hz. Ali (r.a)'ın rivayetine göre, Efendimiz (SAV) sıkıntılı anlarda şu şekilde dua etmeyi tavsiye etmiştir:

 • لَٓا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ الْحَلِيمُ الْكَرِيمُ، سُبْحَانَ اللّٰهِ وَتَبَارَكَ اللّٰهُ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَ

İslam aleminde sahih olduğu kabul edilen bu dini kaynaklarda yer alan bu duanın Türkçe okunuşu ise şu şekildedir: “Lâ ilâhe illâllâhül halimül kerimü sübhanellahi ve tebarekellahû rabbül-‘arşil-‘azîm vel hamdûlillahi rabbil alemin.” (Ahmed, I, 91, 92, 94) Hamile kalmak için hangi dua okunur başlıklı yazımızdan detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Hz. Yunus (a.s) Sıkıntıya Düştüğünde Okuduğu Dualar

İç sıkıntısı için hangi dua okunur sorusunun yanıtlarını arayan Müslümanlar için dini kaynaklarımızda pek çok dua bulunmaktadır. Hz. Yunus (a.s) peygamberin iç sıkıntısı yaşadığında okuduğu dua ise sahih ilmi kaynaklarda şu şekilde belirtilmiştir:

 • …Lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimîn(zâlimîne).” (Enbiya, 87)
 • Senden başka ilâh yoktur. Seni tenzih ederim, muhakkak ki ben zâlimlerden oldum.(Enbiya, 87) demişti. (Bkz. Tirmizî, Deavât, 81/3505)

Üzüntülü ve ruhsal olarak kötü durumda olunduğunda okunacak dualardan bir diğeri de şudur: “Lâ ilâhe illallâhül’azîm-ül-halîm lâ ilâhe illallâhü Rabbül-Arş-il’azîm lâ ilâhe illallahü Rabbüs-semâvâti ve Rabbül-Erdı Rabbül’Arş-il-kerîm.” Bu duanın Arapça okunmasının yanı sıra Türkçe anlamının da iyi idrak edilmesi faydalı olacaktır: "el-Azîm, el-Halîm Allah’tan başka bir ilâh yok! Arş-ı Azîm’in sahibi Allah’tan başka ilâh yok! Bütün semâların ve arzın ve çok şerefli Arş’ın sahibi Allah’tan başka ilâh yok!” (Buhârî, Deavât, 27; Müslim, Zikr, 83)"

YORUM EKLE
Medyum - Aşk büyüsü